Zıncırlı medresede mayıs 18 kününe planlaştırılğan kontsert lâğu etildi, - Qırım Müftiligi - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

27

ноября

22
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:24
Вос.7:47
Обед.12:36
Пол.14:46
Веч.17:15
Ноч.18:38
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Zıncırlı medresede mayıs 18 kününe planlaştırılğan kontsert lâğu etildi, – Qırım Müftiligi

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri muyuulmanları diniy idaresi bildirgenine köre, mayıs 18 – 19 bağlağan gece devamında keçirilüvi planlaştırılğan “Müzeyde gece” umumRusiye aktsiyası çerçivesindeki Qırım devlet filarmoniyası Kamernıy örekstrniñ kontserti lâğu etildi. Tedbir “Salaçıq” tarihiy-arheologik kompleksiniñ Zıncırlı medrese binasında ötkerilecek edi.

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailovnıñ sözlerine köre, Qırım Müftiligi RF DD deputatı Ruslan Balbekke ve Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Lenur Abduramanovğa, Qırım Cümhuriyetiniñ medeniyet Nazirligi ile mezkür sualniñ çezilüvinde destek köstermek muracaatı ile bulundı.

Ayder İsmailov: “Diniy qaidelerge köre, tarihiy şahıslarnıñ mezarları yerleşken  binalarda kontsertlerniñ keçirilüvi yasaqtır. Em de qırımtatar milletiniñ sürgünlik qurbanlarınıñ hatıra kününde… Profil strukturalar ile añlaşma tizildi. Mesele çezildi”, – dep ayttı ve  “Müzeyde gece” aktsiyasınıñ programması çerçivesinde Zıncırlı medresede yalıñız ekskursiyanıñ keçirilüvi planlaştırılğanını bildirdi.

Malümat: “Müzeyde gece” – halqara medeniy-tasil aktsiyası.

2005 senesi Avropa Şurası Frenkistannıñ teklifi ile er sene halqara aktsiyasınıñ keçirilüvini qabul etti. Al-azırda aktsiyada 40 devletniñ 3500-den ziyade müzey iştirak ete. Bütünavropa aktsiyası Avropa Şurası ve Halqara müzeyler Şurasınıñ (ICOM) teşebbüsi ile mayıs 18 Halqara müzeyler kününe yaqın olğan raatlıq künleri keçirile.

 QMDİ MDT matbuat hızmeti