Zıncırlı medrese maneviyat ve maarif merkezi şanını qaytarmalı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Zıncırlı medrese maneviyat ve maarif merkezi şanını qaytarmalı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi ve milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Lenur Abduramanov, “Zıncırlı medrese” külliyesiniñ topraqlarını, bu cümleden, Qırım musulmanları diniy idaresine berilgen obyektlerini ziyaret etti. Mezkür obyektler uzun vaqıt devamında vazifesi boyunca qullanılmağanı sebebinden, ayrı binalarda tamir işlerini yapmaq, müendis-kommunikatsion ağlarını tamir etmek ve medrese yanındaki topraqlarnı abadanlaştırmaq kerektir.

Hatırlatamız, “Zıncırlı medrese” diniy külliyesiniñ topraqlarında sovetler zamanında ruhiy-nevrologik dispanser yerleşken edi. Bir sıra binalar hastahaneniñ ihtiyaclarına uyğun yapıldı.

Qırım Müftisiniñ sözlerine köre, er obyekt mütehassıslar tarafından ögrenilecek ve ileride ğayrıdan tiklenüv işlerini yapmaq içün ekspertiza keçirilecek: “İş pek çoq. Eminim, yerli cumhuriyet akimiyet vekilleri, Bağçasaray tarihiy-medeniy ve arheologik müzey-qoruğınıñ reberligi ile birlikte biz külliyeniñ evelki tarihiy körünüşini ğayrıdan tiklermiz ve, o, kendi çoqasırlıq vazifesini – ananeviy diniy tasil ve maneviy maarif funktsiyasını becermege devam etecek”.

Hatırlatamız, 2019 senesi mayıs 17 künü Qırım Cumhuriyeti Nazirler Şurasınıñ 584-R Emiri ile Bağçasaray şeeriniñ Basenko soqağı, 57 adresi boyunca yerleşken “Zıncırlı medrese” diniy-medeniy külliyesiniñ mülkü Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresine qullanuvğa berildi.

Qırım Müftisi Qırım Başı Sergey Aksönov, QC medeniyet Naziri Arina Novoselskaya ve “Bağçasaray tarihiy-medeniy ve arheologik müzey-qoruqqa” mezkür mülkni QMDİ MDT bedava qullanuvğa berilüvinen bağlı tedbirlerde iştirak etkenleri içün teşekkürler bildirdi.

“Zıncırlı medrese” aliy İslâm tasil yurtu Mengli Geray hanı tarafından 1500 senesi quruldı ve Rusiyede saqlanıp qalğan eñ qadimiy İslâm maneviy oquv yurtu sayıla.

“Zıncırlı medrese”de bütün musulman dünyasında belli olğan qırımtatar maneviy elita terbiye etildi.

Medresede diniy derslerden ğayrı, logika, arap filologiyası, felsefe, uquq, ritorika, esap, astronomiya ve diger dersler oquldı. Medrese topraqlarında cami, onıñ qurucınıñ, meşur din erbapları ve ziyalılarnıñ mezarları yerleşken edi.

XIX asırnıñ 70-nci seneleri mında belli qırımtatar erbabı İsmail Gasprinskiy çalıştı, rus tili derslerini berdi. O, külliye topraqlarında defn etildi.

QMDİ matbuat hızmeti