Zemaneviy cemiyette imamnıñ emiyeti muzakere etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Zemaneviy cemiyette imamnıñ emiyeti muzakere etildi (FOTO)

Опубликовано:

İmamlar – milletniñ diniy ananelerini saqlağan insanlardır. Olarnıñ vazifesi – musulmanlarnı barıştırmaq, olarnıñ muabbetlikte yaşamaları içün çalışmaq, insanlarğa teselli olmaq ve ümüt bermektir. Bu aqta Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov, X Bütünrusiye tatar diniy erbapları forumınıñ “Milliy özgünlik ve din” plenar toplaşuvda bildirdi. Tedbir “Qazan Ekspo” halqara sergi merkeziniñ meydanında olıp keçti.

Muzakerede, Tatarstan Cumhuriyetiniñ Prezidenti Rustam Nurgaliyeviç Minnihanov, TC Baş Naziriniñ muavini, “Milliy Şura” Bütündünya tatarlar kongressi milliy şurasınıñ reisi Vasil Şayhraziyev, Rusiye müftiler Şurası ve Rusiye Federatsiyası musulmanları diniy idaresi reisiniñ Birinci muavini Ruşan hazrat Abbâsov, Tatarstan Cumhuriyeti musulmanları diniy idaresiniñ Başı Kamil Samigullin, MDMİ Başı Talgat Tacutdin ve diger itibarlı musafirler iştirak etti.

Toplanğanlarnı selâmlap, Rustam Nurgaliyeviç Minnihanov, esas vazifelerden biri – diniy ve milliy tasilni inkişaf etmek kerek olğanını  ve imamlar büyük işni eda etkenlerini, diniy vakuumnıñ peyda olmasına ve radikal ğayelerniñ inkişaf etmesine yol bermegenini qayd etti. Rustam Minnihanov: “Biz özgünligimizni, dinimizni, tilimizni ve medeniyetimizni saqlamaq kerekmiz. Bu inkişafımız içün güzel temel olur”, – dep ayttı.

RMŞ Başı ve RF MDİ Birinci muavini Ruşan Abbâzov öz çıqışında, aynı imam insanlarğa, assimilâtsiyağa, ölümniñ yüksek derecesine ve doğuvnıñ alçaq derecesine  yol bermegen din qaidelerini añlatqanını qayd etti.

QMDİ matbuat hızmeti