Yarış devam ete (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Yarış devam ete (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescit rayonınıñ Molodöjnoye qasabasında, Bütün Qırım boyunca ötkerilgen “Kırımda İslâm dini tarihı. Qırım hanlarınıñ tarihı” yarışı olıp keçti. Yarışta Aqmescit rayonınıñ ocaları ve talebeleri  – cemi 150 adam iştirak etti.

Yarış, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ yolbaşçılığı altında, Qırım Cumhuriyetiniñ medeniyet Nazirligi, Aqmescit rayon memuriyeti ve Molodöjnoye qasabasındaki orta tasil mektebiniñ memuriyetiniñ destegi ile teşkil etildi.

Yarışnıñ ğaye müellifi ve teşkilâtçısı – tarihçı, cemaat erbabı Reşat Asmanovdır. Tedbir başlamazdan evel iştirakçiler ögünde Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov çıqışta bulunıp, Müfti adından selâmlar ve hayırlavlar ayttı ve iştirakçilerge muvafaqiyet tiledi.  Ayder İsmailov: “Mezkür yarış endi  bir qaç kere keçirildi. Yalıñız onıñ intellektual tarafı degil, musulman, qırımtatar medeniyeti ile tanış olmaq, tarihnıñ yañı saifelerini açmaq –  pek müimdir. Eñ esası – biri-birimizge nisbeten olğan sayğı-ürmettir. Biz öz medeniyetimizni bilsek, aramızdaki ürmet ve dostane munasebetler ep qaviyleşecek. Bu ise – cemiyetimizniñ sağlam oluvınıñ ve inkişafnıñ temelidir”, dep ayrıca qayd etti.

         Molodöjnoye qasabasındaki mektep müdiri Lüdmila Donets: “Böyle tedbir bizim mektebimizde keçirilgeninden quvanç is etemiz. Siziñ bilgileriñiz, cumhuriyetimizniñ bilgi hazinesine isse qoşsın ve ana-babalarıñız, ocalarıñız sizden ğurur duysıñ”, dep ayttı.

         Yarışnıñ şartları boyunca, iştirakçiler, İslâm dini tarihı ve Qırım hanlığınıñ tarihı boyunca 4 testten keçmek kerek edi. Ocalar ve talebeler arasından eñ eyi neticelerge nail olğanlar finalğa çıqtı.  Jüri erkânına, Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov, Müfti yardımcısı Raim Ğafarov, QMDİ diniy tedbirlerni teşkil etüv bölüginiñ müdiri Zenife Ablayeva, rayon tasil bölüginiñ temsilcileri ve tarih ocaları kirdi.

         Ocalar arasından birinci yerge Aqmescit rayonınıñ Pervomayskoye köyüniñ mektep ocası Anna Medvedeva, talebeler arasından ise – Dobroye mektebiniñ talebesi Edem Baybuyev nail oldılar. Mukâfatlı yerlerni Çistenkoye qasabasındaki mektep talebesi Azize İbragimova ve Kölçugino mektep talebesi Hanife Ahtemova qazandılar. Ğaliplerge yarlıqlar, medaller ve qıymetli ediyeler berildi.

         Faal iştirakçiler de diqqatsız qalmadı, bahşişlarnı aldı. Tedbir iştirakçileri içün bala icadiy taqımlarınıñ kontserti numayış etildi.

         Yarışnıñ nevbetteki basamağı 2019 s. dekabrniñ 7-de Oktâbrskoye (Büyük-Onlar) qasabasındaki mektepte keçirilecek.

QMDİ matbuat hızmeti