Vladimir Putin Rusiye müsulmanları Merkeziy  Diniy Teşkilâtlarınıñ Müftileri ve Bulğar İslâm akademiyasınıñ reberleri ile körüşti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

26

сентября

19
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:09
Вос.6:25
Обед.12:39
Пол.15:54
Веч.18:43
Ноч.19:59
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Vladimir Putin Rusiye müsulmanları Merkeziy  Diniy Teşkilâtlarınıñ Müftileri ve Bulğar İslâm akademiyasınıñ reberleri ile körüşti (FOTO)

Опубликовано:

Qazanda Vladimir Pütin Rusiye müsulmanları Merkeziy  Diniy Teşkilâtlarınıñ Müftileri ve Bulğar İslâm akademiyasınıñ reberleri ile körüşti. Körüşüv çerçivesinde bir bütün musulman diniy tasil sistemasınıñ meydanğa ketirilmesi, devlette din mektepleriniñ inkişafı, Bulğar İslâm akademiyasınıñ işi muzakere etildi.

Vladimir Pütin selâmlav sözlerinde İslâm rus medeniy kodınıñ ayırılmaz parçası, müsulman cemiyeti ise Rusiyeniñ çoq milletli ealisiniñ müim qısımı olğanını qayd etti.

“Soñki kere mında bulunğan çoqusı insanlar ile 2013 senesi Ufada Rusiyede birinci Müftilikniñ meydanğa ketirilmesiniñ 225-yıllığı munasebetinen körüşken edik. O vaqıt Rusiyede İslâm tasili inkişafınıñ zaruriyeti aqqında laf etken edik. Mezkür tasil er zaman pek teren olıp, büyük tarihnıñ  saibi edi. Aytqanımız kibi, 1917 senesiniñ inqilâbına qadar rusiyeli müsulman din adamları bütün dünyağa belli edi, olarnıñ işleri de çoq qıymetli olaraq sayılğandır. Ebet, sovet devirinde çoq qıymetlikler coyuldı, biz yañı mekteplerni meydanğa ketirmege mecbur edik.

Rusiye Prezidenti qayd etkeni kibi, Bulğar İslâm akademiyası üç qısımdan ibaret: medrese, aliy oquv yurtları ve akademiya. O, mezkür leyhanen oğraşqan insanlarğa büyük teşekkürler bildirdi.

“Keliñiz, onıñ inkişafı, İslâmnıñ darqalması içün çalışqan diger, küçük olsa da, müim leyhalarnı muzakere eteyik, olarnıñ problemlerini ögreneyik, mütehassıslarnıñ azırlanuvı aqqında tüşüneyik”, – dep ayttı Vladimir Pütin.

Prezident, yañı munasip nesilni endiden ananeviy İslâm temelinde terbiye etmek kerek, degen fikirni de ilâve etti.

Qırım MDİ MDT kremlin.ru malümatlarına esaslanıp