Qırım Müftiliginde 2019 senesiniñ neticeleri çıqarıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiliginde 2019 senesiniñ neticeleri çıqarıldı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım musulmanları diniy idaresinde diniy müessiseniñ bütün yönelişleri boyunca işniñ neticeleri çıqarıldı. Müftilikniñ esas missiyası – Qırımda İslâmnıñ ğayrıdan tiklenilüvi içün leyhalarnı ömürge keçirmek ve ealiniñ diniy-medeniy maarifi üzerinde çalışmaq.

Qırım musulmanları diniy idaresiniñ esas vazifesi – musulmanlarnıñ diniy ihtiyaclarını yerine ketirmektir.

Diniy teşkilâtlar işiniñ nezareti

2019 senesi 62 insan öz ihtisasını yükseltti. Hususan, 25 insan Kezlev şeerinde “Musulmanlarğa ruhiy destek birleşmesi”-niñ kurslarını keçti, 37 insan Tatarstan Cumhuriyetinde din hadimleri içün keçirilgen “Diniy teşkilâtnı idare etüvniñ nazariyesi ve ameliyatı”, “Musulman yaşlarnı radikalizatsiyadan qorçalav içün profilaktik işniñ usuliyeti”, “Rusiye cemiyetiniñ radikalizatsiyadan qorçalavınıñ vastası olaraq, Rusiye camilerinde İslâm medeniyetiniñ temelleri” zenaat yükseltilüvi kurslarını yekünledi.

Bundan da ğayrı, 2019 senesi devamında Bölük 45 din cemiyetni resmiyleştirdi.

2019 senesi “Halq Medresesi” diniy maarif leyhası işini başladı. “Seit Settar” diniy külliyesi erkânında eki taqım toplandı, filiallar ise, öz nevbetinde, Qırımnıñ farqlı regionlarında açılacaq. Kursnı yekünlegen imamlar yaşağan yerlerinde, öz camilerinde işini devam ete.

Bölük hadimleri daimiy sürette “Mir – dar Böjiy” (“Barışıqlıq – Tañrı ediyesidir)” Qırımnıñ dinlerara şurasınıñ oturışlarında, sport yarışlarında, hayriye aktsiyalarında, şeer ve cumhuriyet seviyesinde keçirilgen yarışlarda iştirak ete.

Qurucılıq

2019 senesi Qırım Cumhuriyetiniñ aman-aman er bir rayonında camilerniñ qurucılığı devam etti. Hususan, Bağçasaray rayonınıñ Yancu, Acı Bulat köyleri, Saq rayonınıñ Yarkoye köyü, Qarasuvbazar rayonınıñ Litvinenkovo, Zelenogorskoye, Mejgorye köyleri, Aqmescit rayonınıñ Aktaçı Qıyat, Beloye-5, İvanovka, Fontanı-5, Lugovoye-2 köy ve qasabalarında, Qurman rayonınıñ Beşuy köyü, Aqşeyh rayonınıñ Berezovka köyü, Aqmeçit qasabasında yerleşken camilerniñ qurucılığı devam etti.

Qırım musulmanları içün çoq qıymetli olğan inşaat – Aqmescitte Cuma caminiñ qurucılığıdır. 2019 senesiniñ soñunda qurucılar caminiñ içki ve tış donatıluvı, vitraj pencereleriniñ yapıluvı ve qoyuluvı, azbarnıñ abadanlaştırıluvı ve müendislik ağlarınıñ yerleştirilmesine keçtiler.

2019 senesi Qırımda bir qaç müim vaqia olıp keçti – bir qaç caminiñ temeli qoyuldı. Tantanalı tedbirler İslâm Terek rayonınıñ Baraq, Kefeniñ Nasipköy, Yedi Quyu rayonınıñ Körpe ve Aqyar civarındaki Baydar köyünde olıp keçti.

Aqmescit civarındaki Levadki köyünde Qadir cami açıldı. Tamir işleri ve minareniñ qurulmasından soñ, Qırımnıñ paytahtında yerleşken Aqmeçit qasabasınıñ camisi kene musulmanlar içün açıldı.

Buña ilâve olaraq, Yaltadaki Ay-Vasil, Bağçasaray civarındaki Yancu ve Qurman rayonınıñ Buzavçi köyüniñ camileri yanında minareler yükseldi.

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi tarihiy diniy obyektlerniñ qaytarıluvı boyunca büyük iş yaptı. Hususan, Sudaq rayonınıñ Qapsihor köyünde, Zıncırlı medrese külliyesiniñ onlarnen obyekti, Bağçasaraydaki Orta Medrese ve Kezlevde yerleşken dürbe musulmanlarğa qaytarıldı.

Qurucılıq ve topraq bölügi tarafından 37 diniy binanıñ topraq damartalarınıñ resmiyleştirilüvi içün büyük iş yapıldı, bundan da ğayrı, 13 diniy binanıñ vesiqaları resmiyleştirildi.

Diniy tasil

2019 senesi Qalay medresesinde diniy tasil standartları boyunca diniy maarif sisteması saasında islâatlarnıñ keçirilüvi devam etti. Al-ı azırda medresede 70-ke yaqın talebe oquy.

2019 senesi Rİİ-de (Tatarstan Cumhuriyeti, Kazan ş.) aliy diniy tasilni alğan mezunlar Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresinde çalışmağa başladılar. Mezunlar Aqmescit ve Bağçasaray rayonlarınıñ camilerinde diniy faaliyetni alıp baralar.

2019 senesi QMDİ Tasil bölügi tarafından apiste olğan musulmanlar içün mahsus kitaplar azırlandı. Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri federal icra hızmeti idaresi ile işbirlikte Aqmescit ve Keriç apishanelerinde maküm etilgen musulmanlar içün lektsiyalar ve seminarlar keçirile.

Tasil leyhaları erkânında Qırım müendislik ve pedagogika universiteti, Aqmescit avtonaqliye tehnikumı ve Qırım cumhuriyet Diplomdan soñ pedagogik tasil institutında bir sıra lektsiyalar ve treningler ötkerilmekte.

Halq maarifi

Altı yıl devamında Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi erkânında “Faydalı ilim” diniy maarif leyhası çalışa.

Onlayn maarif da ep rağbet köre, hususan, “Birlikte rahmet” hayriye marafonı, “Qadınlarnıñ hususiy alları”, “Menim ailem” kursları. “Faydalı ilim” leyhasınıñ mütehassısları içtimaiy ağlarda oqutuv kurslarını ve lektsiyalarnı keçire. Hususan, İnstagramm saifesinde “Faydalı ilim”niñ diñleyicilerniñ sayısı 10 500-ge yetti.

“Faydalı ilim” leyhası çerçivesinde Qurannı tez ögrenüv kursları çalışa. Olar Ramazan ayı devamında faaliyet köstere.

“Faydalı ilim” taqımı balalar arasında İslâm bilgileri boyunca “Altın nesil” bütünqırım yarışı, “Muhammmed – aleyhi selâm – insanlarnıñ eñ yücesidir” edebiy yarışı, “Yañı usul” eñ güzel usuliyet qullanması yarışı, “Hayrunnisa 2019”, “Özüñni köster!” istidatlar yarışı ve diger tedbirlerni teşkil etmekte.

Qırım MDİ erkânında “Emanet” bala yır studiyası meydanğa ketirildi, studiya iştirakçileri kontsert numayışları ile büyük tedbirlerde iştirak ete.

Neşriyat faaliyeti

2019 senesi devamında Qırım Müftiligi maarif saasında leyhalarnı ömürge keçirmege devam etti. Gazetanıñ mündericesi zenginleşti. Bunı oquyıcılarnıñ müsbet seslenüvleri tasdıqlay. QMDİ tarafından neşir etilgen “İkmet çoqrağı” jurnalı oquyıcılar arasında çoq populârdır. Jurnal maqaleleri musulmanlarnıñ ömüriniñ büyük qısmını qavrap ala, hususan, içtimaiy, ruhiy, diniy maqaleler ve balalarğa ait malümatlar yerleştirile.

2019 senesi QMDİ qırımtatar ve rus tillerinde kitaplar, “İslâmda mezhepler”, “40 hadis” kitapları, “Hizb’ut-tahrir misalinde destruktiv teşkilâtlarğa qarşı kontrargumentatsiya”, “Hilye-i seadet ve Azret-i Muhammedniñ (s.a.v.) ahlâqı”, “Efal-i mükellefin” broşüraları, bundan da ğayrı, İmsakiye, Namaz ögretici plakat, 2020 senesi namaz vaqıtları ile taqvim ve diger neşirler basıldı (bükletler, afişalar, hatırlatuv kitapçıqları.

Kütleviy matbuat vastaları ile işbirlik

2019 senesi devamında Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi Qırım, federal ve halqara seviyesinde çalışqan kütleviy matbuat vastaları ile faal işbirlik alıp bardı. Meselâ, Ramazan ayı devamında keçirilgen canlı yayınlar, “Millet” telekanalında er aftalıq radio- ve teleyayınlar, videokopürler ve videokonferentsiyalar, diniy mevzuda yayınlar. QMDİ din erbapları “Qırım könsensusı”, “Saba”, “Meraba, Ramazan”, “Açıq laf” ve diger yayınlarda iştirak etti. 2019 senesiniñ noyabr ayında “Din subeti” yayını çıqmağa başladı. Programmanıñ alıp barıcısı – Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov. “Alif-TV” federal diniy telekanalınen işbirlikte Qırım musulmanları aqqında süjetler çıqmaqta.

Tış faaliyet

2019 senesi devamında QMDİ temsilcileri halqara konferentsiyalar ve forumlarda iştirak etti. Forumlar Moskva, Çeçenistan Cumhuriyeti, Qaraçay-Çerkessiyada, Tatarstan Cumhuriyeti ve Boşqortostan, Aqrusiye, Türkiye, Poloniyada olıp keçti. Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov Qırım cemaat teşkilâtları ve cumhuriyetniñ milliy medeniy cemiyetleri erkânında Varşavada Avropada havfızlıq ve işbirlik teşkilâtı (OBSE) muşaveresi çerçivesinde keçirilgen “Qırımtatarlar – tünevin ve bugün” serlevalı tögerek masada iştirak etti. Bundan ğayrı, Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov Minsk Cuma camisiniñ 420-yıllığı, Aqrusiye Musulman din cemiyetiniñ 25-yıllığı ve Aqrusiye Müftisi Ebu Bekir Şabanoviçniñ 80-yıllıq yubileyine bağışlanğan tantanalı tedbirlerde iştirak etti.

Hayriye

Qırım musulmanları diniy idaresi ağır hasta balalarnıñ tedaviylenüvi içün “Merhametlik” müddetsiz hayriye aktsiyasını devam ete. Büyük destekni Qırımnıñ musulman din cemiyetleri, metsenatlar, iş adamları ve sıradan vatandaşlar köstere. 2009 senesinden başlap, şimdiki zamanğa qadar aktsiya çerçivesinde 19.129.009 ruble toplanıldı. Paralarnıñ ekseriyeti ağır hasta balalarğa berildi.

Elâl sertifikatsiyası

2008 senesinden başlap Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi erkânında “Elâl” sertifikatsiya ve standartizatsiya merkezi çalışa.

2019 senesi devamında Merkezniñ mütehassısları teftiş ile 14 yerge barıp keldi. “Elâl” sertifikatsiyası komissiyası işiniñ videoçekimi yapıldı. Böyleliknen, 2019 sene sertifikatlarını “Râba Krımskaya” APH “Drujba narodov” şirketi, kolbaslarnı işlep çıqarğan “Mevlid” şirketi, “Krımskiy sultan”, “Şerbet” müessiseleri, “Halâl” Bağçasaray aşayt maddeleri”, TD “Elsa Emiz”, ayvan soymaqnen oğraşqan dört şirket devam ettirdiler. Bundan da ğayrı, sertifikatsiyadan keçken şirketler sırasına “Ariadna-Krım” turistik şirketi kirdi. “Ariadna-Krım” – Qırım Cumhuriyetinde bu saada çalışqan ilk şirkettir. Sertifikatnı Saqtan dondurma çıqarğan OOO “Krımskiye traditsii” şirketi de aldı.

Qırım Cumhuriyetinde Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresiniñ “Elâl” sertifikatsiya ve standartizatsiya merkezi tarafından “Elâl” sertifikatını alğan bütün mahsulatlar Qırım MDİ mahsus tamğası ile çıqmaqta.

Diniy tedbirler

Qırım MDİ diniy tedbirlerni keçire, hususan, Ramazan ayı devamında Aqmescitniñ merkeziy camisinde musulmanlar içün iftarlar ötkerile. Oraza bayramında muhtaclar ve çoq balalı qorantalar, Qartlar evi, balalar evleri, yanğız qalğanlar ve öksüzlerge aşayt mahsulatları ile Ramazan torbaları berile.

Qurban bayramında ise imamlar, QMDİ ocaları, muhtac ve çoq balalı qorantalarğa qurban eti tarqatıla. Er yıl diniy bayramlar künlerinde Qırım Müftiligi Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeriniñ ÜFSİNi ile birlikte Aqmescit ve Keriç şeeriniñ apishanelerinde bayram tedbirlerini teşkil ete.

Diniy bayramlarnıñ sırasında eñ güzel müezzinni saylamaq maqsadınen  er yıl keçirilgen “Ezan sedası” yarışı da bar. “Mevlid”, “Aşure” tedbirleri, Mirac ve Beraat mubarek gecelerinde camilerde diniy tedbirler olıp keçe. Qırım Müftisiniñ ÜFSİN ile işbirlik boyunca yardımcısı tarafından apishanelerde maküm etilgenler içün lektsiyalar keçirile. Şartlı müddet ile cezalanğanlar içün de lektsiya ötkerile.

2019 senesi Qırımda ilk sefer eñ güzel diniy binanıñ mimarı yarışı olıp keçti. Şartlar boyunca cami qurucılığında qırımtatar mimarcılıqnıñ elementleri olmalı edi.

“Qırımda İslâm tarihı ve Qırım hanlarınıñ tarihı” V Bütünqırım yarışı Qırımnıñ üç umumtasil mektebinde olıp keçti: Canköy, Aqmescit ve Qurman rayonlarında.

HACILIQ

2019 senesi AVN-Tur Qırım hacılıq operatorı hacılıqnı muvafaqiyetnen keçirdi. 975 hacığa hızmet kösterildi. Hacılıq operatorı Qırım Müftiligi ile birlikte hacılar içün oñaytlı şaraitni yaratmağa tırıştı. Buña oñaytlı öteller, yahşı logistika, tuvğan yemeklerge yaqın aşaytlar, Mekke ve Medineniñ muqaddes yerlerine transfer, tibbiy destek kirmekte. Bundan da ğayrı, bu sene hacılarnıñ bir taqımı içün qolaylaştırılğan marşrut quruldı: Aqmescit-Moskva-Cidde ve Cidde-Moskva-Aqmescit. Bundan evel Qırım Müftiligi Rusiye Hacılıq missiyasına regionnıñ kvotasını 600-den 1000 yerge qadar arttırmaq ricası ile resmiy mektüp yolladı. Hacılar iyül 26 kününden başlap yolğa çıqtı. Taqımlar 50-şer insandan ibaret edi, olarnıñ içine taqım reberleri ve tibbiyet hadimleri de kire edi.

Planlar

Qırım Müftiligi ağımdaki leyhalarnı, tasil sistemasını, tasil standartlarını mükemmelleştirmege, mütehassıslarnı azırlamağa, çalışqan imamlarnıñ ihtisasını yükseltmege planlaştıra. Qırım musulmanları diniy idaresiniñ baş vazifesi – musulmanlarğa diniy ihtiyaclarını yerine ketirmege yardım etmek, musulmanlar arasında sağlam müitni qurmaqtır, ayrı diqqat yaş nesilniñ doğru terbiyelenmesine ayırıla, çünki olar milletniñ sağlam keleceginiñ temelidir.

QMDİ matbuat hızmeti