Üç aylar başlana - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

19

сентября

12
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:00
Вос.6:17
Обед.12:42
Пол.16:03
Веч.18:56
Ноч.20:14
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Üç aylar başlana

Опубликовано:

Martnıñ 18-de müsulmanlar içün 3 muqaddes ay  – Receb, Şaaban, Ramazan ayları – başlanmaqta. Bu vaqıtnı müsulmanlar oraza tutmaq, tövbe – istiğfar ketirmek, namaz qılmaq, Quran oqumaq kibi ibadetler ile, eyilik, hayırseverlik yapmaq kibi ve diger sevap işleri ile toldurmaq ğayret eteler.

Receb ayı – tövbe ve ibadet etüv, Şaaban – sevgi ve hızmet etüv, Ramazan ise  – yaqınlaşuv ve bereket aylarıdır.

Bu üç aynıñ birincisi – Receb ayıdır. Yüce Rabbiniñ qullarına olğan Rahmeti ve Lütfüdir. Receb – islâmiy taqvimge köre 7-ci aydır. 2018 s. Receb ayınıñ başlanuvı martnıñ 18-ne doğru kele. Bu ay aqqında Allah Resuliniñ (s.a.v.) hadislerinde: “Receb ayı – Rabbimizniñ ayıdır. Şerefi ve büyükligi ceetinden oña iç bir (diger) ay musaviy kelmez…».

Receb ayınıñ ilk cuma gecesi – Reğaib gecesi adını taşıy. Bu yıl Reğaib gecesi martnıñ 22-ni –  23-ne bağlağan gecege teñ olıp kele. Bu gece dualar bol-bol qabul etile. Bu geceniñ daa bir añlamı – Peyğamberimizniñ (s.a.v.) Abdullah ve Amina ana-babasınıñ nikâhlanğan gecsidir. Bu mukaddes geceni ibadette, namazlar qılaraq, zikr etmek ve Quran-ı Kerimni oqumaq ile keçirmek kerektir. Fuqare ve yoqsullarğa yardım etmek, balalarnı sevindirmek, olarğa ediyeler bermek, ana-baba, soy-sop ile qonuşaraq vaqıt keçirmek de tevsiye etile.

QMDİ matbuat merkezi