Suç işlemeye teşvik eden sebepler şoke etti, - Kırım Müftüsü Emirali Ablaev (VIDEO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

05

апреля

12
Шабан
1441 | 2020
Утр.4:45
Вос.6:05
Обед.12:50
Пол.16:24
Веч.19:26
Ноч.20:46
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Suç işlemeye teşvik eden sebepler şoke etti, – Kırım Müftüsü Emirali Ablaev (VIDEO)

Опубликовано:

Kırım Müftüsü hacı Emirali ABLAYEV evine molotof kokteyli saldırı yapılmasıyla ilgili bunları belirtti: «Bir insana karşı, onun şerefine ve mülkiyetine karşı suç işlemeye teşebbüs edildiği vakit, Alemlerin Rabbine karşı suç işlenmiş demektir». Ayrıca Kırım Müftüsü faillerin gecenin karanlığından faydalandıklarını anlattı: «Gece vakti, yaklaşık olarak saat üçte, bir patlama sesi duyuldu ve pencereden bir parlaklık görüldü. Gençler sokakta fişek patlatıyorlar diye önemsemedik. Sabah işe giderken şişenin kırıntılarını ve yangın izlerini gördük, evimize «Molotof kokteyli» atıldığını anladık. Allah’tan, eve isabet eden şişeler tutuşmadı, çit üzerine düşenler tutuştu. Saldırganlar kayboldu. Sabah yangını görünce emniyete bildirdik». O, aynı şekilde, bu işi yapanların kimler tarafından bu suçu işlemeye teşvik edildiğini ve gerekçelerini öğrenince şoke olduğunu vurguladı.

Bu gün Kırım’da Ukrayna Milletvekili yardımcısı tarafından oluşturulan bir çetenin faaliyeti FSB tarafından önlendiği belli oldu. FSB Halkla İlişkiler Merkezi hadise ile ilgili haber verdi.

Yetkililerin açıklamasına göre, olayla ilgili Federal Güvenlik Servisi ile Rusya İçişleri Bakanlığının birlikte yürüttükleri soruşturma neticesinde Ukrayna Milletvekili Mustafa Cemilev’in yardımcısı Erol Veliyev tarafından oluşturulan ekstremist bir grubun faaliyeti açığa çıkarıldı. Bunlar, Rusya’da yasadışı olan Kırım Tatar Milli Meclisi ve onun reisi Refat Çubarov’un talimatı ve Ukrayna Güvenlik Servisinin desteği ile hareket ettikleri belirtildi.

Ukrayna’nın Harkov ilinde oluşturulan bu çetede Erol Veliyev’in dışında eski boksörlerden A. Steşenko ve A. Tretyakov da vardı. «Temelinde siyasi düşmanlık olan ve Rusiye taraftarı Kırım tatarlarını korkutmak ve Kırım Cumhuriyetinde milletlerara gerginlik meydana getirmek için ekstremist bir grup teşkil edildi ve suç işlemeye planlaştırıldığı» merkezi tarafından bildirildi.

Sanıklardan Aleksandr Steşenko şöyle anlattı: Bize Kırım müftüsünün evini yakma görevi verildi. Bu görevi bize Erol Veliyev (Ukrayna milletvekili Mustafa Cemilev’in yardımcısı) verdi. Bana ve Aleksandr Tretyakov’a. Biz arabaya oturduk ve hareket ettik. O (Erol Veliyev) bize bir ev gösterdi ve ‘burada Kırım müftüsü yaşıyor’ dedi. Evini ateşe vermemiz gerektiğini söyledi. Bunun için markete gidip iki şişe şarap getirmemiz gerektiğini söyledi. Ben kabul etmedim, çünkü suçsuz insanlar zarar görebilirdi. Başka olanağı yoktu, şişeleri kendileri aldılar ve gittiler evi yakmaya.

Böylece, Ocak 2018 ekstremist yanlısı bir grup molotof kokteyli saldırı düzenleyerek Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev’in evini yakmaya çalıştılar. Buna benzer Kırım’da yapılacak her yıkıcı faaliyet için 500 dolardan vadedilmiş olduğu özel servis yetkilileri tarafından haber edildi.

 

Kırım Müslümanları Dini İdaresi Basın-Yayın Servisi