Sevastopol turistik şirketi "Elâl" sertifikatını aldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

04

декабря

29
Ребиу'ль-ахир
1443 | 2021
Утр.6:31
Вос.7:55
Обед.12:39
Пол.14:44
Веч.17:13
Ноч.18:36
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Sevastopol turistik şirketi “Elâl” sertifikatını aldı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftiligi, “AriadnA-Krım” şirketine (Sevastopol ş.) “Elâl” sertifikatını berdi. Turistik şirket, “Qırım sarayları ve minareleri” turlarını teşkil ete. Turğa Qırımnıñ meşur sarayları ve İslâm medeniyetiniñ abideleri kirmekte.

Turistik şirketiniñ Baş müdiri Yelena Odarükqa “Elâl” sertifikatını şahsen Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev berdi. O, turistik şirketiniñ reberi  ve hadimlerine muvafaqiyetler tiledi.

Qırım Müftisi: “Qırım bu saada çalışıp başlağanı quvandıra. Ümüt etem ki, “AriadnA-Krım”, turistik saada çalışqan teşkilâtlar içün nümüne olur ve munasip yer alır”, – dep ayttı

Turistik şirketniñ Baş müdiri Yelena Odarükniñ sözlerine köre, bu yönelişte çalışmaq ğayesi 2017 senesi, Sevastopoldeki “Qazan tatarlar ve başqırtlar milliy-medeniy cemiyeti” sayesinde ve Qazan şeerindeki “Elâl-Ekspo” Halqara sergisini ziyaret etken soñ peyda oldı.

Yelena Odarük: “Maña Qırım musulmanları diniy idaresine muracaat etmege tevsiye ettiler. Bir qaç ay devamında mütehassıs ile birlikte biz er şeyni yaptıq, sertifikatsiyadan keçtik ve bugün sertifikatnı elde ettik”, – dep paylaştı ve mezkür sertifikat Qırımda turizmniñ inkişafı ceetinden meraqlı olğanını qayd etti.

 Yelena Odarük: “Mezkür leyha çeşit teşkilâtlarda meraq doğurdı, hususan, Cumhuriyetimizniñ iqtisadiy inkişaf Nazirliginde, çünki bugün, Yaqın Şarqta iqtisadiy faaliyetiniñ farqlı saalarında çeşit meseleler özüniñ al etüvini beklemekte”, – dep ayttı.

Turistik şirketiniñ reberi Qırımda elâl turizm populâr olacağına ümütini bildirdi ve: “Elâl” sisteması boyunca çalışmağa imkânlar aqqında bilmegen ötel saipleri de sertifikatsiyadan keçer dep, ümüt etem. Bu ğayet prestij olur ve Qırımda elâl turizmniñ inkişafına siltem berecektir”, dep ilâve etti.

Qırımda sertifikatsiyadan keçken AVN-Tur Qırım hacılıq-operatorı çalışa, şirket Qırım ve Rusiye musulmanlarınıñ Muqaddes Mekke ve Medinege hacılığını teşkil ete.

Malümat: “Elâl” sertifikatı –  berilgen hızmetler İslâm qanunları boyunca çalışqanı aqqında vesiqadır, mahsulatlarnıñ üstünde mahsus “Elâl” tamğası bardır. Sertifikatnı alğan istisalcı, hızmetlerni QMDİ tasdiklağan “Elâl” standartları boyunca bermek kerektir. Qırım Cumhuriyetinde teşkerüvlerni keçirmek ve “Elâl” sertifikatını bermek aqqı tek Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresine aittir.

“Elâl” sertifikatınıñ çalışqan müddeti – bir yıldır. Bu müddet keçken soñ, ğayrıdan teşkerüvlerkeçirile ve sertifikatnıñ devam etmesi aqqında qararnı alıp, vesiqanı kelecek senege devam ettirmek mümkün.

QMDİ matbuat hızmeti