Rohinca müsülmanlarına yardım eteyik! - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

20

января

17
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:43
Вос.8:04
Обед.12:59
Пол.15:13
Веч.17:44
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Rohinca müsülmanlarına yardım eteyik!

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol müsülmanları Diniy İdaresi Şurası Myanmadaki rohinca müsülman halqına yardım olaraq Bütünqırım boyunca hayriye aktsiyasını ilân ete. Qırım Müftiyatı ilk evelâ dindaşlarnıñ eyiligi içün dua etmege ve maddiy taraftan da yardım qolunı uzatmağa davet ete. Paranı Aqmescit ş., Kurçatov soq., 4 (Kebir cami) ya da rayon ve yeri imamlarnıñ qoluna berip yibermek mümkün.

Toplanğan sadaqa qaçaqlarnıñ lagerlerine yollanılacaq. Hatırlatamız, soñki afta devamında haberlerde ve içtimaiy ağlarda Myanma arbiy küçleri ve büddit keşişleri tarafından milliy ve diniy mensüplikke köre adiy insanlar qıynalıp, öldürilgeni aqqında video ve foto resimler darqatıla. Balalar, qadınlar, qarttlar-yaşlar vahşiyce qatil etilgenini şaatlar da tasdiq ete.

BBT bildirgeni kibi, soñki künler devamında 60 biñge yaqın rohinca Myanmadaki Rakhayn ştatında qomşu Bangladeş memleketine qaçıp kettiler.

Spravka: Rohinca — Myanmadaki Rakhayn ştatında yaşağan bir etnik gruppası. Rohinca – müsülman milleti. Bu millet vekilleri özlerini tamır halq sayalar. Lâkin, Birma sakinleri, rohinca halqını- Bangladeş qaçaqları dep sayalar. Rohinca halqı dünyada eñ çoñ zorbalıq yaşağan bir halqtır. 2012 s. bu halqnıñ 120 biñ vekili öz evlerinden quvulıp, qaçaqlar lagerlerinde kün keçirmege mecbur oldılar.

QMDİ MDT matbuat hızmeti