Qurban bayramı! Qırım musulmanları birlik ve dostluq içün dua ettiler (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qurban bayramı! Qırım musulmanları birlik ve dostluq içün dua ettiler (FOTO)

Опубликовано:

2019 senesi avgust 11 künü Qırımnıñ bütün camilerinde Qurban  bayramına bağışlanğan bayram namazı olıp keçti. Aqmescitteki Medeniyet ve zenaat birligi Eviniñ salonında keçirilgen namazdan evel Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev, musulmanlarnı birlikke, dostane munasebetlerge ve biri-birine destek olmağa çağırdı.

Müfti: “Er kün öz-özümizge bir sual bermek kerekmiz – yanımda olğan insanlar içün ne yaptım? Oña nasıl yardım ettim, destek kösterdim? Er kün böyle olmalı. İnsan daima destekni is etmeli.  Qıyın künler olsa, derdi ile yüz-yüzge yañğız qalmaycağından emin olmalı. Qurban bayramı bu aqta güzel hatırlatuvdır. Qorantalarıñızğa sağlıq, barışıq ve bereket tileymiz. Eyilik yapıñız ve o, sizge qat-qat qaytır”, – dep ayttı.

Mahsus ayırılğan yerlerde qurbanlar çalındı, qurban eti dinine baqmadan muhtac olğanlarğa, çoq balalı qorantalarğa, soy-soplarğa, yaqınlarğa, dostlarğa ve, qomşularğa dağıtıldı. Bayram künleri üyken soy-soplarnı ziyaret etile, musafirlikke barıla, balalarğa tatlı ziyafet teşkil etile. 2019 senesi Qırım musulmanları Qurban bayramını avgust 11-14 künleri qayd ete.

 QMDİ matbuat hızmeti