QMPU studentleri "Abdal" müsulman mezarlığında talaqa keçirdiler (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

24

июля

14
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:27
Вос.5:10
Обед.12:54
Пол.16:54
Веч.20:29
Ноч.22:12
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

QMPU studentleri “Abdal” müsulman mezarlığında talaqa keçirdiler (FOTO)

Опубликовано:

2019 senesi mayıs 17 künü Qırım müendislik ve pedagogika universitetiniñ studentleri QMPU Studentler Şurasınıñ teşebbüsi ile Aqmescitte “Abdal” müsulman qabristanında ananeviy talaqa keçirdiler. Aktsiya, Qırımdaki milletlerniñ sürgünligi qurbanlarınıñ hatırasına bağışlandı.

Studentler mezarlıqnıñ territoriyasını temizlep, qırımtatar halqınıñ ulu şahısları, Vatanğa avdet içün küreşken, medeniyetimiz, tasilimiz oğrunda çalışqan Refat Appazov, Zampira Asanova, Şakir Selim, Yunus Qandım, Ali Alimov ve digerleri yatqan mezarlıqlarını tertipke ketirdiler.

Qırım Müftisiniñ yardımcısı, Aqmescit şeeriniñ baş imamı Muhammed İslamovnıñ sözlerine köre, bu teşebbüs, studentlerniñ, yaş nesilniñ ecatlarına, Vatanğa yol açqanlarğa nisbeten ürmetini köstere.

Muhammed İslamov: “Men olarnıñ közlerini ve ecdatlarımız aqqında daa ziyade bilmege isteklerini kördim. Eminliknen ayta bilem ki, bizim itibarğa lâyıq yaş nesilimiz bar”, – dep ayttı.

QMPU rektorı Çingiz Yakubov ise,  hatıra künleri ve bayram künleriniñ arfesinde mezarlıqlarnı temizlemek – studentlerniñ teşebbüsi olğanını qayd etti.

Çingiz Yakubov: “Böyle samimiy işler yaş nesil añlı olğanını tasdıqlay. Bu nesil, ecatlarını şeref ile aña ve özleriniñ de hayatiy vazifesini  – yani Vatanda yaşap, icat etmek, inkişaf etmek kerek olğanını yahşı añlay. Yaşlarımız – qaviy ve sağlam kelecegimizdir”, dep ayttı.

Talaqadan soñ qırımtatar halqınıñ sürgünlik qurbanlarınıñ hatırasına dua oquldı.

QMDİ MDT matbuat hızmeti (QMPU matbuat hızmetiniñ fotoresimleri)