QMDİ Şurasınıñ Myanma boyunca beyanatı - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

26

января

23
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:39
Вос.7:59
Обед.13:01
Пол.15:20
Веч.17:52
Ноч.19:13
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

QMDİ Şurasınıñ Myanma boyunca beyanatı

Опубликовано:

Soñki afta devamında haberlerde ve içtimaiy ağlarda Myanma arbiy küçleri ve büddit keşişleri tarafından milliy ve diniy mensüplikke köre adiy insanlar qıynalıp, öldürilgeni aqqında video ve foto darqatıla. Balalar, qadınlar, qartlar-yaşlar vahşiyce qatil etilgenini şaatlar da tasdiq ete. BBT bildirgeni kibi, soñki künler devamında 60 biñge yaqın rohinca Myanmadaki Rakhayn ştatında qomşu Bangladeş memleketine qaçıp kettiler.

Qırım müsülmanları Diniy İdaresi Myanma akimiyetinden vahşiylikni toqtatmağa talap ete.

Şura dünya cemaatçılığı, bu soy cinayetlerge qarşı turmaq içün meydanğa ketirilgen Birleşken Milletler Teşkilâtına muracaat etip, Rokhayn ştatında olıp keçken vaqialarğa qarışıp, kerekli tedbirlerni almağa rica ete.

Dünya cemaatçılığı insanseverlik ve demokratiya esaslarını çızıp taşlamaz, degen ümüttemiz. Biñlerce adamlarnıñ, başqa millet ve din kütkeni içün çekişkenini körip, pervasız qalmaq mümkün degil.

Biz, qırımtatar halqı olaraq ep birlikte Allahqa dua etip, rohinca halqı tezden qurtarılır, yaralar savrulır, dünya ise, olarğa  küler yüznen baqacaq dep,  ümüt besleymiz.

Qırım ve Sevastopol müsülmanları Diniy İdaresi