QMDİ eyyeti Moskvadaki konferentsiyada iştirak etti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

QMDİ eyyeti Moskvadaki konferentsiyada iştirak etti (FOTO)

Опубликовано:

Moskva şeerinde: «İslâm: ruhiy küç– şahsiy ve cemaat amanlığınıñ temelidir”  mevzusındaki III Bütünrusiye ilmiy-ameliy konferentsiya keçirildi. Konferentsiyanıñ teşkilâtçısı – musulmanlarğa ruhiy destek kösterüv Birleşmesidir.

Qırım musulmanları diniy idaresi eyyetiniñ terkibine MRDB regional vekâletliginiñ reberi, Qırım MDİ “Faydalı ilim” diniy-maarif leyhasınıñ reberi, ilâhiyatçı- ruhiyatçı Zeyneb Bairova, MRDB azaları – imam Vaid Bilâlov ve ruhiyatçı Ruslan Kumalâk kirdi.

Konferentsiyanıñ işinde 100-ge yaqın alim iştirak etti, olarnıñ arasında Mısır, İndoneziya, İordaniya, Birleşken Arap Emirlikleri ve Rusiyeniñ diger regionlarından: Arsk, Qazan, Mahaçkala, Moskva, Nalçik, Örenburg, Pâtigorsk, Râzan, Aqmescit, Ufadan kelgen ruhiyatçılar, ocalar, ilâhiyatçılar, felsefeciler, ekimler ve jurnalistler, tedqiqat dairesi İslâm dini ile bağlı olğan alimler iştirak etti.

Konferentsiyanıñ mevzusı üç esas yöñelişke bağışlanğandır:

  1. Musulmanlarnen çalışmaq içün mahsus ruhiyatçı tasiliniñ şekili ve mündericesi: vaziyeti ve inkişaf yolları.
  2. FSİN şaraitinde musulmanlarğa ruhiy destekniñ kösterilüvi. Temelinde diniy esas olğan ekstremizmniñ profilaktikası.
  3. Migrant musulmanlar aileleri ile ruhiy çalışuv.

Konferentsiya devamında APPM ve İndoneziya İslâm Universiteti arasında halqara añlaşma imzalandı. Añlaşma, işbirlik, ilmiy tedqiqatlar, ihtisas yükseltüvi boyunca çalışmalar, tasil programmalarınıñ ömürge keçirilüvi ve diger umumiy çalışmalarnı qaplap ala. Bundan da ğayrı, Abu Zayd al-Balhiniñ “Qalp ğıdası” kitabınıñ taqdimnamesi olıp keçti.

Konferentsiyanıñ soñunda iştirakçiler rezolütsiyanı imzaladılar.

QMDİ matbuat hızmeti