Qırımtatar tili kursları: nevbetteki gruppa tizildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırımtatar tili kursları: nevbetteki gruppa tizildi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresinde, qırımtatar tiliniñ ögrenilüvi boyunca kurslarğa nevbetteki gruppa qabul etildi ve birinci ders olıp keçti. Gruppa, qırımtatar tili – ana tili sayılğan ve qırımtatar tili – tuvğan til olmağan insanlardan ibarettir.

Diñleyicilerni Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov hayırladı ve: “Milletniñ hazinesi – oña ait olğan tuvgan tildir. Yañı tilniñ ögrenilüvi, biri-birini daa eyi bilmege, dostane munasebetni qurmağa yardım ete. Bu tilniñ saibi olğan millet ise, ana tilini mıtlaqa bilmeli”, dep ayttı. Müfti muavini, diñleyicilerge muvafaqiyetler ve tilni ögrenip, bilgi seviyesini arttırmağa tiledi.

Kurs programması, tilni başlanğıç seviyede ögrenmege başlağan talebeler içün tertip etilgen. Bundan da ğayrı, dersler devamında kurs iştirakçileri, qırımtatar tilinde qonuşuv, yazuv ve oquv tecribesini qazanacaq.

Derslerni qırımtatar tili ve edebiyatı ocası Tamila Abduveliyeva alıp bara. Dersler aftada eki kere (salı ve cumaqşamı künleri) keçirilecek. Programma 3,5 devam etecek, umumen, 32 ders olacaq. Kurslarnıñ soñunda diñleyicilerge sertifikatlar berilecek.

QMDİ matbuat hızmeti