Qırımda tantanalı şekilde İslâm ilimleri Qalay medresesiniñ doğğan künü qayd etildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırımda tantanalı şekilde İslâm ilimleri Qalay medresesiniñ doğğan künü qayd etildi (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte Haci İhsan adına İslâm ilimleri Qalay medresesiniñ doğğan künü qayd etildi. Tantanalı tedbir Qırımtatar devlet akademik muzıkalı-drama teatrinde olıp keçti. Bayram merasiminde ürmetli musafirler, regional ve rayon imamları, İslâm ilimleri ocaları, İslâm tasil müessiseleriniñ mezunları iştirak etti.

Tedbir, medreseniñ tarihı, onıñ ocaları ve oquv bitken soñ, bilgilerni almağa devam etken, İslâm darqatıluvında öz yerini tapqan mezunlar aqqında vesiqalı filmden başlandı.

Bundan soñ, Qırım Müftisi toplanğanlarnı, medreseniñ 20-yıllığınen hayırlap, müessisege ilerilemekni tilerek, medreseniñ yubileyi tek Qırım musulmanları içün müim olğan vaqia olmağanını qayd etti ve Qalay medresesiniñ yigirmi yıllıq faaliyeti devamında diniy tasil ve maarif saasında çoq şeyler yapılğanını ve ileride daa büyük işler yapılacağını bildirdi.

Müfti: “Bilgi ve tasilsiz inkişaf olmaycaq”, – dep ayttı ve ocalarğa, medresege destek köstergen er keske teşekkürler bildirdi.

Bayram künü Qırım musulmanları diniy idaresi ve Qalay medresesiniñ ocalar taqımına Qırım Cumhuriyetinde Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ başı Lenur Abduramanov tarafından hayırlav sözleri aytıldı ve Devlet komiteti ve İ. Gasprinskiy adına Mediamerkezniñ adından Qalay medresesiniñ kitaphanesine Mediamerkez tarafından neşir etilgen kitaplar taqımını ediye etti.

Qalay medresesiniñ temelinde turğan reberler, ocaları ve hadimlerine teşekkürnameler berildi. Tedbirniñ güzel devamı olaraq, 2019 senesi medresede oquvını yekünlegen mezunlarğa diplomlarnıñ berilmesi oldı.

Dinimizniñ ögrenilüvi saasında kelecekte muvafaqiyetler elde etmek tilegi ile Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov çıqışta bulundı ve farqlı yıllarda medresede tasilini yekünlegen mezunlarğa, ocalarğa ve Qırım MDİ reberlerine teşekkürler bildirdi.

Tasil müessisesiniñ müdiri Emirasan Ümerov ise, öz nevbetinde, ocalar taqımı adından bayram tedbirine qoşulğan er keske minnetdarlıq bildirdi. Emirasan oca: “Bu bizim umumiy bayramımızdır. Medresemizniñ kelecegi epimizge bağdılır”, – dep ayttı.

Musafirler ögünde, Qırım musulmanları diniy idaresiniñ “Emanet” vokal studiyasınıñ küçük solistleri, “Ateş” folklor ansambliniñ erkekler taqımı, dudukta milliy nağmeni çalğan Ruslan Çir-Çir, “Haytarma” ansambliniñ kemanecisi Edem Ablayev, ilâhi icra etken Bekir Adilov çıqışta bulundılar. Şair ve söz ustası Riza Yusuf Vatan aqqında, imam Raim Ğafarov ise medrese aqqında şiirlerni oqudılar.

Bayram tedbiriniñ soñunda “Emanet” taqımı “Faydalı ilim”niñ  marşını icra etti.

QMDİ matbuat hızmeti