Qırımda "Musulman qadınları yetekçilik mektebiniñ" V Qurultayı olıp keçti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

20

января

17
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:43
Вос.8:04
Обед.12:59
Пол.15:13
Веч.17:44
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırımda “Musulman qadınları yetekçilik mektebiniñ” V Qurultayı olıp keçti (FOTO)

Опубликовано:

Qırımda Qırım musulmanları diniy idaresi ve Musulmanlarğa ruhiy destek birleşmesiniñ destegi ile Qırım musulman qadınlarınıñ “Büllür” cemaat birleşmesi tarafından teşkil etilgen Musulman qadınlarınıñ yetekçilik mektebiniñ V qurultayı olıp keçti.

Yubileylik qurultayda Qırımnıñ ve Rusiyeniñ farqlı köşelerinden kelgen 44 qadın iştirak etti.

Teşkilâtçılar treningler, seminarlar, Musulmanlarğa ruhiy destek birleşmesi tarafından keçirilgen ameliy vazifelerden ibaret meraqlı programmanı azırladılar.

Hususan, “Qadınnıñ bahtlılığı” psihodramatik praktikumı ve ruhiyatçı, “Aişa” halqara klubnıñ rehberi, Natalya Maryam Bariyeva (Moskva ş.) stresske qarşı turmaq qabiliyeti boyunca master-klassnı ve “Çare bar” art-terapiyasını keçirildi. Qurultay programmasında ilk sefer qoranta ruhiyatçısı, ekzistentsional analitigi, mültimedeniy mesleatçı Elmira Miyassarova iştirak etti (Qazan ş). O, iştirakçilerni tabiiy qoqulı yağlar dünyasınen tanış etip, (ruhiyat ameliyatınıñ siyrek yönelişi olğan) aromaterapiya seansını keçirdi. Qoranta ruhiyatçısı Nadika İsmailova (Qırım) qurultay iştirakçileri içün “Tayanma noqtası” seminarını keçirdi.

Bundan da ğayrı, qızlar “Qına gecesinde” iştirak etip, toy arefesinde kelin içün keçirilgen eski adetimiznen tanış oldılar.

“Zuhruf” brendiniñ tesisçisi Leylâ Seitmemetovanen beraber iştirakçiler qırımtatar baş kiyimi olğan feslerni tikmege ögrendiler.

Qurultay Bağçasaray rayonınıñ Özenbaş köyünde yerleşken raatlıq merkezinde olıp keçti. İştirakçiler içün elâl aşaytlar ve raatlanmaq içün şarait teşkil etildi.

Yetekçilik mektebiniñ üç künlük programması Kiçik kanyonğa cip-turnen yekünlendi.

Teşkilâtçılarnıñ sözlerine köre, tedbir güzel bir ananege çevirildi ve farqlı yaşta, içtimaiy statusta olğan ve çeşit zenaatqa saip iştirakçilerniñ sayısı seneden senege ep arta.

“Bu sene Yetekçilik mektebinde iştirak etmek istegenlerniñ sayısı pek çoq oldı. Bu ise, leyhanıñ keniş dairede tanılması, yüksek derecede keçirilmesi ve teşkilâtçılar ile spikerlerge nisbeten yüksek işançnıñ olmasından sebeptir. Bu, bizler, içtimaiy leyhalarnı ömürge keçirgen qadın cemaat teşkilâtı içün pek qıymetlidir”, – dep, paylaştı “Büllür” teşkilâtınıñ rehberi Niyara Canbazova.

Yüce Rabbimiz bizge cemiyetimizniñ eyiligi içün daa nice leyhalarnı ömürge keçirmege qısmet etsin.

Qırım MDİ matbuat hızmeti