Qırımda "Musulman qadınları içün liderlik mektebi" seminarı olıp keçti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

26

июля

16
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:31
Вос.5:12
Обед.12:54
Пол.16:53
Веч.20:27
Ноч.22:08
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırımda “Musulman qadınları içün liderlik mektebi” seminarı olıp keçti (FOTO)

Опубликовано:

Qırımda yarımadanıñ farqlı köşelerinden kelgen 30 qadınnı toplağan II –ci er senelik “Musulman qadınları içün liderlik mektebi” olıp keçti. Teşkilâtçı – Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ destegi ile “Büllür” qadınlar birleşmesidir. Bu sene Mektepniñ esas mevzusı “Musulman qadınınıñ ömürinde göñül ve ibadet” oldı. Üç kün devamında iştirakçiler QMDİ “Faydalı ilim” ocaları azırlağan seminar ve treninglerni diñlediler, bundan da ğayrı, Kokköz köyüniñ qadimiy camilerini ziyaret ettiler, “Derviş evi” (Bağçasaray) ev-müzeyine bardılar. İştirakçilerniñ sözlerine köre, Liderlik mektebi olarğa yañı insanlarnen tanış olmaq, İslâm boyunca bilgilerni almaq, öz bilgilerinen paylaşmaq ve maqsadları aqqında tarif etmek imkânını berdi.

“Büllür” Qırım müsulman qadınları cemaat birleşmesi Qırım müsulmanmanları Diniy idaresine ve, şahsen, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevge toplaşuvnıñ teşkil etilüvinde destek köstergeni içün teşekkürler bildire.

“Büllür” teşkilâtınıñ reberi Niyara Canbazova: “Bu seminar “Liderlik mektebi”, dep boşuna adlandırılmağan, çünki biz, musulman qadını er saada lider olmaq kerekliginde eminmiz. Lider bizim içün nedir? Bu qoranta ve cemiyette öz yeri içün mesülietli olğan, şahsiy taraftan inkişaf etken ve bilgileri, imanınıñ qaviyleşmesi içün çalışqan insandır. Onıñ içün biz, musulman qadınları içün bu kibi toplaşuvlar pek müim olğanından eminmiz. Biri-birimizge destek kösteremiz, daa güzel olmaq tırışamız, bu maqsadlarğa beraber irişmek daa qolaydır!”, – dep ayttı.

Üç künlük seminar Bağçasaray rayonınıñ Özenbaş köyünde olıp keçti.

QMDİ matbuat hızmeti