Qırımda "İrfan" adlı birinci islâm internet-radiosı açıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

08

августа

18
Зуль-хидждже
1441 | 2020
Утр.3:54
Вос.5:27
Обед.12:54
Пол.16:47
Веч.20:10
Ноч.21:43
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Qırımda “İrfan” adlı birinci islâm internet-radiosı açıldı (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ Qırımda birinci olğan islâm “İrfan” adlı internet-radiosınıñ taqdimi olıp keçti.  Teşkilâtçılarnıñ sözlerine köre, Qırım içün bu yañılıqtır, ve o, öz mühlislerini tapıp, internet-yayınlav ağında öz yerini tapar. Qırım Müftisi haci Emirali Ablayev radio hadimlerine muvafaqiyetler tiledi.

“İnkişaf ve mükemmeleşüv – bizim esas maqsadımızdır. İnkişaf etmesek, milletimiz yoq olur. Bilgilerimizni kendimiz ve milletimizniñ inkişafına qullanmalımız. Unutmañız ki, biz er şeyni milletimizniñ, Vetanımıznıñ kelecegi içün yapamız”, – dep qayd etti Qırım Müftisi.

İnternet-radiosınıñ meydanğa ketirilmesi aqqındaki ğaye endi çoqtan peyda oldı. Bir yıl devamında köntentniñ şekillenmesi, teşkiliy ve tehnikiy iş devam etti. Radionıñ meydanğa ketirilüvi içün Qırım müsulmanları Diniy idaresiniñ taqımı çalıştı. Müftilik hadimleri bir sıra yayın ve rubrikalarnı azırladılar. Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairovnıñ teklif etken ğayesi ömürge keçirildi.

“İrfan” radiosı dinimiz, müsulmanlarnıñ yaşayış tarzı aqqında tarif ete. Yayınlar qırımtatar ve rus tilinde çıqacaq. İleride ise cuma namazları, hutbeler, diniy tedbirlerden canlı yayınlar yapılacaq. Yayınlav cedvelinde aktual malümat, müsulman dünyasınıñ haberleri, Peyğamberimiz (s.a.s) ve sahebelerniñ ömüri aqqında rubrikalar, qırımtatar, arap, ingliz tili dersleri mevcut. Bundan da ğayrı, internet-radio seyahatlar, meraqlı faktlar, ilim ve tehnika saasındaki yañılıqlar aqqında tarif etecek. Mında ruhiyatçılarnıñ tevsiyeleri, balalar içün masallar, ilâhiler yañğıraycaq.

“İrfan” radiosınıñ prezentatsiyasına Rusiye Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek, milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen insanlarnıñ işleri boyunca Devlet Komitetiniñ reisi Lenur Abduramanov, Qırım müendislik ve pedagogika universitetiniñ ocaları, cemaat teşkilâtlarınıñ azaları ve Azov medresesiniñ ocaları ve talebeleri  qoşuldılar.

Bayram devamında Qırımda nam qazanğan artist Rustem Memetov, yırcı Bekir Adilov ve Kebir caminiñ imamı Edem Lümanovnıñ icrasında ilâhiler yañğıradı. Musafirlerni “Emanet” bala ansabliniñ iştirakçileri ve Muhammed Peyğamberge (s.a.s) bağışlanğan şiirler yarışınıñ ğalipleri quvandırdı.

Bundan da ğayrı, tedbir musafirleri sual-cevap yarışında iştirak etip, bahşiş qazandılar

“İrfan” radiosını onlayn rejiminde Qırım Müftiliginiñ saytında ve mahsus ilâvede diñlemek mümkün.

Qırım MDİ matbuat hızmeti