Qırımda "Hanlar sarayı" müzeyiniñ 100-yıllığı qayd etile (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

26

сентября

19
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:09
Вос.6:25
Обед.12:39
Пол.15:54
Веч.18:43
Ноч.19:59
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırımda “Hanlar sarayı” müzeyiniñ 100-yıllığı qayd etile (FOTO)

Опубликовано:

Qırımda “Hanlar sarayı” tarihiy-medeniy müzeyiniñ 100-yıllığı qayd etile. Bugün resmiy eyiyetniñ başında tantanalı tedbirlerni Qırım başı Sergey Aksönov ve Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev ziyaret ettiler. Tedbir çerçivesinde müzeyniñ temelcisi ve birinci direktorı Üsein Bodaninskiyge bağışlanğan hatıra tahtası açıldı. Bundan da ğayrı, iştirakçiler büyük Han camisinde ve saraynıñ baş binasındaki cenübiy qısımında keçirilgen tamir işleri ile tanış oldılar. Tanış ziyareti devamında “Bağçasaray tarihiy-medeniy ve mimariy qoruq” müzeyiniñ başı Vadim Martınük şimdi keçirilgen tamir işleriniñ ketişatı ve planlaştırılğan havssızlıq ve yañıdan tamirlev işleri aqqında tarif etti. Onıñ sözlerine köre, bu sene müzey saraynıñ 16 obyekti tehnikiy-iqtisadiy tamirine muhtac olğanını tasdıqladı. Tamir işleriniñ fiyatı 16 mlrd rubleni teşkil etecek. Ekskursiyadan soñ “Bağçasaray müzeyniñ inkişafı aspektleri. Akimiyet ve müzey” mevzusında tögerek masa ötkerildi. Mında Hanlar Sarayı Qırımnıñ canlı tarihı olğanı aqqında söz yürsetildi. Qırım medeniyet naziri Arina Novoselskayanıñ sözlerine köre, 2017 senesi nazirlikniñ teşebbüsi ile cumhuriyetniñ baş müzeyleri tarafından bir sıra sergiler, tögerek masalar ve diger tedbirler keçirildi. Olar “Hanlar sarayı” müzeyiniñ 100-yıllığına bağışlanğandır. 2017 senesniñ dekabrinde ise “Üsein Bodaninskiy adına ilmiy oquvlar” konferentsiyasınıñ keçirilmesi planlaştırıla.

Qırım Müftii hacı Emirali Ablayev ise ös nevbetinde tarihnıñ qıymeti ve tarihiy obyektler ve eksponatlarnıñ saqlanılmasınıñ müimligini qayd etti. O Qırım başı Sergey Aksönov ve medeniyet Naziri Alöna Novoselskayağa tamir işlerinde destek köstergenlerine teşekkürlerini bildirdi.

“Biz tarihnı saqlamaq ve kelecek nesillerge yetiştirmek kerekmiz”,— dep qayd etti Müfti.

O hatırlattı ki, Qırımda tamir işleri ve restavratsiyağa muhtac olğan bir çoq tarihiy merkez bar. Malümat. 1917 senesi Oktâbr inqilâbından soñ Hanlar sarayında qırımtatar medeniyeti ve tarihıne bağışlanğan müzey açıldı. 1955 senesinden başlap bu Bağçasaray tarihiy-arheologik müzeyi edi. 1979 senesinden başlap ise tarihiy-mimarcılıq müzeyi oldı. 1915 senesinden başlap Hanlar sarayı cumhuriy miras statusını aldı.

MDT Qırım MDİ matbuat hızmeti