Qırımda ezannı eñ güzel şekilde oquğanlarnı  taqdirlediler - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

25

октября

19
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:45
Вос.7:02
Обед.12:32
Пол.15:15
Веч.17:51
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırımda ezannı eñ güzel şekilde oquğanlarnı  taqdirlediler

Опубликовано:

Qırımda ezannı eñ güzel şekilde oquğanlarnı  taqdirledilerAqmescitteki “Seit-Settar” müsülman kompleksinde “Ezan sedası” yarışınıñ finalı olıp keçti. Yekünleyici basamaqta 30-ğa yaqın iştirakçi yarışlaştı. Tedbirni Qırım ve Sevastopol müsülmanları Diniy İdaresi teşkil etti. Taqdirlev merasiminde Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev, İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısı Yunus-bek Yevkurov ve RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek iştirak ettiler.  Finalistler Qırımnıñ çeşit köy ve şeerlerinden keldiler. İştirakçiler arasında em üykenler, em de ösmürler bar edi. Olar, ezannı doğru, aenkli, tecvid ile oqumaq kerek ediler. Müftiyat hadimlerinden ibaret olğan jüri azaları üç ğalipni belgilediler. Böyleliknen, 1-nci yerni Seit-Yağya Ablâkimov, 2-nci yerni Said-Ahmad Asanov, 3-nci yerni ise, Server Şabanov qazandılar. Ğalebeni qazanğanlar qıymetli bahşış ve para mukâfatınen taqdirlendiler. Qalğanları da diqqatsız ve bahşışsız qalmadılar.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev er iştirakçige ayrı teşekkürler bildirdi.

 “Er biriñizniñ maşallası bar, böyle şekilde devam etiñiz. Biz ise, Qırım Müftiyatı olaraq, er niyet ve istekleriñizge qol tutacaqmız, yaşlarnıñ din ceetinden ilerilemesini destekleycekmiz”, – dedi Müfti efendi.

RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek Qırım Müftisi ve Diniy İdarege, konkurs teşkilâtçıları ve iştirakçilerine minnetdarlıq bildirdi. “Qırımda er vaqıt ezan yañğıraycağını körebilemiz”,  – dep qayd etti Ruslan Balbek.

Bunıñnen beraber, Ruslan Balbek bildirgeni kibi, 2015 senesi avgust ayında RF Prezidenti Vladimir Pütin ile olıp keçken körüşüvde Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev Cuma cami quruculığınıñ zarurlığını qayd etti, işte, bundan soñ, inşaat işleri başlandı. Taqdirlev merasiminden soñ, iştirakçi ve musafirler birlikte namaz qıldılar. Ezannıñ eñ eyi şekilde oquvı boyunca yarış Cumhuriyette birinci kere ötkerildi. Hatırlatamız, “Ezan sedası” yarışınıñ saylav basamaqları Aqmescit, Bağçasaray, Eski Qırım, Canköy, Or-Qapı, Qarasuvbazar, İslâm Terek, Qurman ve Aq-Şeyh rayonlarında keçirildi. Konkursta 200-ge yaqın insan iştirak etti.

QMDİ MDT matbuat hızmeti