Qırımda Cuma caminiñ temeli qoyuldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

27

октября

21
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:48
Вос.7:05
Обед.12:32
Пол.15:13
Веч.17:48
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırımda Cuma caminiñ temeli qoyuldı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev Aqmescitte Cuma cami temeliniñ qoyuv merasiminde iştirak etti.

Tantanalı merasimde Qırım yolbaşçısı, Qırım Cumhuriyeti Nazirler Şurasınıñ reisi Sergey Aksönov, RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek, milletlerara munasebetleri ve sürgün etilgen grajdanlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Zaur Smirnov, Aqmescit ve Qırım mitropoliti Lazar, Aqmescit şeer şurasınıñ reisi Viktor Ageyev, Aqmescit memuriyeti reisi Gennadiy Baharev, RF Prezidenti yanında milletlerara munasebetler boyunca Şuranıñ azası Eskender Bilâlov ve başqaları iştirak ettiler.

Tedbir Rusiye Prezidenti tarafından qırımtatar ve diger halqalarnıñ reabilitatsiyası aqqında fermannıñ imzalanmasına 3 yıl tolğanı munasebetinen teşkil etildi. Cami temeli qoyulmazdan evel Kebir caminiñ imamı Edem Lümanov dua oqudı.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev ve RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek azırlanğan meydançıqqa betonnıñ qoyuvında iştirak ettiler. Caminiñ fundamenti içün oyqal bir qaç ay devamında qazıldı.

Qurucılar gidroizolâtsiya keçirip, cami binasınıñ temel plitası içün armaturadan karkasnı azırladılar. Qurucı şirketiniñ vekilleri  yapılğan işler, hususiyetleri, planları aqqında añlattılar.

Qırım Başı Sergey Aksönov Qırım müsülmanlarını bu munasebetnen hayırlap, eyilikler tiledi. “Birlikte daa büyük yeñişlerge irişirmiz. Cami ibadet merkezi olmaqnen beraber, cumhuriyetniñ yaraşığı olacaqtır”, – dedi S. Aksönov.

Qırım Müftisi er kesni qurucılıqnıñ nevbetteki basamağınen tebrikledi. Qayd etkeni kibi, yarımada müsülmanları bu künni çoqtan beklediler.

“Allah sabırımız içün mukâfatlandırdı. Bu künlerde cmi temeli qoyulğanınıñ şaatımız, çeşit din vekilleri arasında dostluq munasebetleri pekingenini köremiz. Bundan evel Bağçasaray rayonı “Süren” Memorial kompleksi territoriyasında cami olacaq yerde kelecek nesille içün muracaat yazıp, kapsula qoyğan edik. Bu vaqia balalarımız ve kelecek nesiller  içün bir nümüne olacaqtır. Bugünde bugün Qırımnıñ pravoslav hristianları lideri yanında bulunıp, doğru yolda olğanımıznı añlaymız”, – dedi Müfti ve Devlet reberi, Cumhuriyet reisine teşekkürler bildirdi.

QMDİ MDT matbuat hızmeti