Qırımda "Altın nesilni" alğışladılar (FOTO+VIDEO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

29

октября

12
Ребиу'ль-эвель
1442 | 2020
Утр.5:50
Вос.7:08
Обед.12:32
Пол.15:10
Веч.17:45
Ноч.19:03
Времена намазов
Календари 2020г

Намаз

Qırımda “Altın nesilni” alğışladılar (FOTO+VIDEO)

Опубликовано:

Aqmescitte islâm bilgileriniñ temelleri esasında “Altın nesil” Bütün Qırım yarışınıñ finalı olıp keçti. Tedbirni Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev açtı. O iştirakçiler ve musafirlerni selâmlap, dinimizniñ ögrenilüvi yolunda er kesge muvafaqiyetler tiledi. Bundan da ğayrı, Müfti balalarğa diniy bilgilerniñ berilmesi çoq müim olğanını qayd etti. “Biz 20 yıl içinde yapıp olamağan işni ocalarımız 3 yıl devamında becerdiler. Olar diniy tasil inkişafında büyük issesini qoştılar ve bugün aman-aman er bir rayonda “Faydalı ilim” leyhasınıñ ocaları çalışmaqta. Allah işlerinde yardımcı olsun, biz ise öz nevbetimizde oqmuşlı “altın nesilimizniñ” terbiyelenmesi içün qollarımızdan kelgenini yapacamız”, — dep ayttı Müfti.

Bilgi yarışında Qırımda çalışqan islâm kurslarınıñ 10 talebesi iştirak etti. Tedbirde 12-16 yaşındaki balalar iştirak etti. Yarış dört basamaqtan ibaret oldı, iştirakçiler islâm ilimleriniñ 12 saasında ve qırımtatar medeniyetinde öz bilgilerini kösterdiler. Bundan da ğayrı, er bir iştirakçı İslâm tarihı boyunca ayrı bir mevzunı açıqladı. Meskür mevzularnı talebeler bir qaç ay devamında tedqiq etti. Jüri terkibine islâm ilimleri ocaları, ilâhiyatçılar ve qırımtatar tili ocaları kirdi. Olar balalarnıñ bilgilerine yüksek qıymet kestiler. Jüri azası, Azov medresesiniñ müdir muavini Alime Abdulmeinova qayd etti ki, yarış iştirakçileri medrese talebeleriniñ bilgi derecesini numayış ettiler.

Birinci yerni Aqmescitniñ Boğurça qasabasında yaşağan Ayşe Velilâyeva qazandı. O quvançını gizlemeyip, birinci sözlerini ocası Leylâ Velilâyevağa bağışladı. Ekinci yerni Canköy rayonınıñ Azov qasabasında yaşağan Zudiye Resulova aldı. Onıñ ocası Gülizar Aşirbaryamova neticelernen pek memnün oldı. O talebesiniñ bilgilerge ıntıluvı ve talapkârlığı aqqında tarif etti.
Üçünci yerni ise Aqşeyh rayonından kelgen Amina Emirasanova qazandı. Onıñ ocası ise Naira Menazizova.

Bilgi yarışı kerçek bayramğa çevirildi ve daa bir kere balalarğa diniy bilgilerni bermege ne qadar müim olğanını kösterdi. QMPU universitetiniñ terbiye ve içtimaiy işler bölüginiñ müdiri Server Celâlovnıñ qayd etkenine köre, bu balalar bütün yaş nesil içün nümünedir. QMPU rektorı Çingiz Yakubov ise böyle merasimler daa sıq ötkerimesine ümütini bildirdi, universitet ise Müftiylikniñ bu kibi teşebbüslerine qol tutmağa azırdır.

Tedbir çerçivesinde islâm ilimleri ocaları metodik çalışmalarını kösterip, diniy mevzusında master-klasslar keçirdiler. Merasimni “Emanet” icadiy balalar studiyasınıñ iştirakçileri yaraştırdılar. Bundan da ğayrı, Qırımnıñ farqlı köşelerinden kelgen balalar öz istidatını kösterdiler.

Tedbirniñ soñunda bütün iştirakçiler fahriy yarlıqlar ve qıymetli bahşışlarnı aldılar, ğalipler ise para mukâfatına nail oldılar. İştirakçiler, ocalar, musafirler, ana-babalar biri-birini daa bir kere bayramnen hayırladılar. Bu “Altın nesil” içün nevbetteki basamaq oldı.

MDT Qırım MDİ matbuat hızmeti