Qırımda "Altın nesil-2018" seçip aldılar (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

15

июня

5
Зуль-къаде
1442 | 2021
Утр.2:49
Вос.4:46
Обед.12:49
Пол.16:53
Веч.20:41
Ноч.22:38
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırımda “Altın nesil-2018” seçip aldılar (FOTO)

Опубликовано:

Aqmescitte “Altın nesil-2018” islâm intellektual yarışınıñ finalı olıp keçti. Yarışta Qırımnıñ farqlı köşelerinden kelgen “Faydalı ilim” diniy leyhası kurslarınıñ 10 talebesi iştirak etti.

Yarış Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresiniñ desteginen keçirildi. 35 bala öz regionında saylav basamağından keçip, Aqmescitke kelip, kursını ve ocalarını temsil ettiler.

8-15 yaşındaki balalar bir qaç turdan keçip, finalda İslâm ve qırımtatar medeniyeti boyunca bilgilerini numayış ettiler.  Finalda talebeler ögünde qıyın vazifeler qoyuldı: olar İslâmnıñ farqlı 12 saası boyunca suallerge cevap bermek kerek ediler. Olarnıñ arasında: Allahqa, Peyğamberlerge, meleklerge, ahiret kününe iman, Muhammed Peyğamberniñ (s.a.s.) ömüri aqqında bilgiler, islâm medeniyeti, qırımtatar medeniyeti, tarihı ve ilâhre.

Yarış neticesinde ğalebe nevbetteki iştirakçiler qazandı:

1-inci yer – Mamutova Meryem – “Altın nesil” yarışınıñ ğalibi;

2-inci yer – Mujdabayeva Salsabil;

3-inci yer – Fatime Yusupova.

Ğalipler ve yarışnıñ iştirakçilerini Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov hayırladı. O, iştirakçilerge yeñişlerinde toqtalmayıp, ileride bilgilerini ömürge keçirmege tiledi.

Yarış finalistleri ve ğalipleri sponsor olğan “Hicab” müsulman tükânları ağı adından qıymetli bahşışlar ile taqdirlendi. Yarışnı  QMDİ “Emanet” studiyasınıñ ansambli ilâhiler ile yaraştırdı.

Yarış, Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresi tarafından “Faydalı ilim” leyhası çerçivesinde teşkil etildi.

QMDİ matbuat hızmeti