Qırımda Ablâziz Veliyevniñ 80-yıllığı qayd etile (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırımda Ablâziz Veliyevniñ 80-yıllığı qayd etile (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov, Aqmescitte İ. Gasprinskiy adına kitaphanede olıp keçken, qırımtatar yazıcısı, şairi, jurnalist Ablâziz Veliyeniñ yubileyine bağışlanğan tantanalı tedbirde iştirak etti.

Ablâziz Veliyevni doğğan künü ile hayırlamaq içün, meslekdeşleri ve dostları keldi. Bu  – Ablâziz Veliyeniñ icadını sevgen, degerlendirgen insanlardır. Yazıcığa çoq sıcaq sözler ve tilekler aytıldı.

Ayder İsmailov, Ablâziz Veliyevge, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev ve Qırım musulmanları diniy idaresiniñ hadimleri adından samimiy hayırlavlarnı bildirdi ve: “Allah Sizge sağlıq, uzun ömür bersin. İleride de işiñizniñ neticelerini körip quvanayıq. Biz Siziñ daa çoq icadıñıznı köreyik, qırımtatar halqı körsin, faydalansın. Balaçıqlarımız, öz tilini, medeniyetini, şiiriyetini, onıñ şırnıqlığını Siziñ eserleriñizde körsin. Bilsin, yüreklerine siñdirsin…”, dep ayttı. Tedbir iştirakçileri, yazıcınıñ qırımtatar edebiyatına qoşqan büyük issesini ve bu eserler vatanperverlik duyğularınen tolu olıp, milliy edebiyatımıznıñ tarihında iz qaldıracağını qayd ettiler. Tedbir çerçivesinde, Ablâziz Veliyevniñ şiirleri yañğıradı. Bu şiirler rus, ukrain tillerine de tercime etildi. Şairniñ şiirlerine yazılğan yırlar icra etildi. Bundan da ğayrı, yazıcınıñ kitapları ve maqaleleriniñ sergisi teşkil etildi.

Tedbir devamında şairniñ işdeşleri ve dostları, onıñ icadı ve milliy edebiyatımızdaki yeri aqqında ikâye ettiler.

QMDİ matbuat hızmeti