Qırımda 2019 senesi hacılıq içün esabat berildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırımda 2019 senesi hacılıq içün esabat berildi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresinde, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev, Qırım hac-operatorınıñ reberleri ve 2019 senesi hacılıq ibadetini yerine ketirgen gruppalarınıñ reberleri ile körüşti.

Körüşüvde, RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek iştirak etti.

AVN-Tur Qırım hac-operatorınıñ reberi Artur Reşitov, hac-operatorınıñ faaliyeti aqqında ve hacılıq nasıl olıp keçkenini tarif etti.

Artur Reşitov: “AVN-Tur Qırım hac-operatorı, hacılıqnı güzel seviyede teşkil etti, bu sene biz 975 hacığa hızmet kösterdik. Hacılarğa oñaytlı şarait teşkil etmege tırıştıq. Bu oñaytlı musafirhaneler, uyğun yerleşüv, alışqanımız yemeklerge yaqın olğan aş, Mekke ve Medineniñ muqaddes yerlerine transfer”, – dep ayttı ve bu sene, hacılarnıñ bir taqımı içün, qolaylaştırılğan – yani Aqmescit-Moskva-Cidda ve Cidda-Moskva-Aqmescit marşrutı tizilgenini qayd etti.

Körüşüv çerçivesinde, taqım reberleri de, hacılıq muvafaqiyetli olıp keçkeni aqqında esabat berip, devletlerara seviyede çezilecek bazı sualler ve tekliflerni seslendirdiler.

Taqım reberleri: “Hacılıq devamında büyük qıyınlıqlar olmadı, peyda olğan meseleler tez vaqıtta çezildi, hacılar sağ-selâmet olıp evge qayttı”, – dep ayttı.

Ruslan Balbek, öz nevbetinde, Qırım Müftiligi ve AVN-Tur şirketi taqımına, hacılarnıñ gruppa reberlerine, birlikte eda etilgen iş, musulmanlarğa telükesizlikni temin etkenleri, hacılırğa diqqat ve üstlerine alğan mesüliet içün, teşekkürler bildirdi.

Ruslan Balbek, yardım etmege daima azır olğanını ve ileride, Qırım Cumhuriyetine ayırılğan kvotanıñ arttırılması maqsadınen resmiy ricada bulunacağını bildirdi.

Körüşüvniñ soñunda, Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev ve AVN-Tur Qırım hacılıq operatorınıñ reberi Artur Reşitov, Ruslan Balbekke, bahşış olaraq, Mekkede yerleşken, saat mevcut olğan Qırallar Qullesiniñ tıpqısını ediye ettiler.

QMDİ matbuat hızmeti