Qırım ve diger Rusiye bölgeleriniñ musulmanları ümrege barıp olacaq - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım ve diger Rusiye bölgeleriniñ musulmanları ümrege barıp olacaq

Опубликовано:

Dekabr ayından başlap, Qırım ve Rusiyeniñ diger bölgeleri musulmanları eki yıllıq aralıqtan soñ kene ümrege barıp olacaqlar, çünki Saudiye Arabistanı Memleketiniñ ükümeti sıñırlav tedbirlerini tedricen yürürlikten qaldırmağa devam ete ve memleket ealisiniñ büyük bir qısımı artıq aşılanuvdan keçti.

2020 sene, fevral ayında Saudiye Arabistanı yıl boyunca eda etile bilgen ibadet olğan ümrege kelgen hacılar içün yollarnı vaqıtınca qapatqan edi. İyünde ise, çetel musulmanları içün hacılıq lâğu etildi. 2021 senesiniñ avgust ayından başlap, memlekette çetelden kelgen musulmanlarnı, Saudiye Arabistanı Memleketiniñ Saglıq Nazirligi tarafından tasdiq etilgen aşılav maddelerinden birinen aşılanuvı şartınen, qabul eteler. Rusiye aşılavları şu cedvelge daa kirmey.

Amma çetelge turistik yolculıqqa barıp, anda Saudiye Arabistanında tasdiq etilgen aşılavlarnen aşılanğan ve munasip sertifikatı olğan vatandaşlar çoq. Şimdilik sadece mezkür vatandaşlar ümrege barıp olur. Bu Rusiye ve Qırım musulmanları içün güzel haber, çünki pandemiya sebebinden olğan sıñırlav artıq qısmen lâğu etildi.

Saudiye akimiyeti bu vaqıt devamında hacılıq içün kelecek musulmanlarnı yüksek seviyede ve pandemiyağa şaraitinde kerekli havsızlıq normalarına uyğun şekilde qarşılamaq içün azırlana bildi. Şu normalar sırasına memleketke kirişniñ evelden qayd etilmesi, memleketke kirgende ve memleketten çıqqanda PTSR-testniñ olması, smartfonğa camilerge kirişni kontrol etken mahsus programmanıñ yüklenilmesi ve COVID19 hastalığına oğrağanlarnıñ hastahanege yatırtılması alı içün ilâve tibbiy sigortanıñ alınması.

Qırımnıñ AVN-TUR hacılıq operatorı ümrege barmağa istegenlerniñ vesiqalarını qabul ete.

Tafsilâtlı malümat içün avntour.ru saytına ya da nevbetteki telefonlarğa muracaat etiñiz:

8 800 5513130

8 978 0908202

8 925 7158485

Bundan evel TASS malümatına binayen, avgust ayında RF musulmanları diniy idaresi reisiniñ birinci muavini Ruşan Abbâsov bildirdi ki, RF MDİ Rusiye akimiyeti ile beraber Saudiye Arabistanı ükümetine Rusiyeniñ “Sputnik V” aşılamasını qabul etmesi, onen aşılanğan musulmanlarnıñ hacılıqqa bara bilmesi içün mektüpler yolladı. Al-ı azırda Saudiye Arabistanı Memleketi Pfizer-BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson&Johnson aşılamalarını qabul ete.

Bunen beraber, biz yaqın zamanda sıñırlavlarnıñ lâğu etilmesi ve Qırım ile Rusiye musulmanları maniasız hacılıq ve ümrege içün yolğa çıqmaları içün dua etemiz.

Qırım MDİ matbuat hızmeti