Qırım ve Aqrusiye: tarihiy, medeniy ve diniy miras (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Суббота

22

января

19
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:42
Вос.8:03
Обед.13:00
Пол.15:15
Веч.17:47
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım ve Aqrusiye: tarihiy, medeniy ve diniy miras (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov “Aqrusiye musulmanlarınıñ medeniy-diniy mirası. Tarih saifeleri: saqlanıluvı ve ögrenilüvi” mevzusında tögerek masada iştirak etti. Tedbir Minsk şeeriniñ Cuma camisinde olıp keçti.

Tedbirde alimler, ilâhiyatçılar, cemaat ve devlet teşkilâtlarınıñ vekilleri iştirak ettiler.

Ayder İsmailov çıqışında caminiñ din erbaplarını hayırladı ve Aqrusiye musulmanları içün bu tedbirniñ ayrı diqqatqa malik olğanını qayd etti.

Onıñ qayd etkenine köre, Aqrusiye ve Qırım musulmanları arasında diniy bağlardan ğayrı, tarihiy bağ da bar.

Ayder İsmailov: “Altı yüz yıl evelsi qırımtatarlarnıñ bir qısımı zemaneviy Aqrusiye topraqlarına köçip ketti. Onıñ içün bizim qan bağımız ve umumiy tarihiy keçmişimiz bar. Aqrusiyede yaşağan tatarlarnen bizim bağımız hususiydir”, – dep, bildirdi.

O, qayd etti ki, zemaneviy Aqrusiyeniñ musulman cemiyeti Tavriya musulman idaresi erkânında bulunğan edi, 1917 senesi Qırımtatar halqınıñ I qurultayı Noman Çelebicihannı Qırım, Lehistan, Litvaniya ve Aqrusiye musulmanlarınıñ Müftisi olaraq sayladı.

Bundan da ğayrı, Ayder İsmailov Aqrusiye musulmanlarını Minsk Cuma camisiniñ 420-yıllığı ve Aqrusiye musulmanları diniy idaresiniñ 25-yıllığınen hayırladı.

Buña ilâve olaraq, o, Qırım musulmanları diniy idaresiniñ ileride de diger cumhuriyetler ve devletlernen munasebetlerini inkişaf ettirmek niyetinde olğanını qayd etti.

Tögerek masanıñ oturışı Minsk Cuma camisiniñ 420-yıllığı ve Aqrusiye Cumhuriyetinde Musulman diniy birleşmesiniñ 25-yıllığına bağışlanğan tantanalı tedbirler çerçivesinde olıp keçti. Tedbirde Aqrusiyeniñ farqlı din cemiyetleri, devlet teşkilâtları, diplomatlar, Rusiye Federatsiyasınıñ farqlı regionlarından kelgen musafirler iştirak ettiler. Oturış çerçivesinde Ayder İsmailov Ebu Bekir Şabanoviçni yubileyinen hayırladı ve Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ adından bahşış olaraq Minsk Cuma camisiniñ resimini bağışladı.

Ayder İsmailov Ebu Bekir Şabanoviçke qaviy sağlıq, barışıqlıq içün, cemiyet, dinimiz ve İslâm adına semereli çalışmalar tiledi.

QMDİ matbuat hızmeti