Qırım penitentsiar sistemasınıñ müessiselerinde Oraza bayramı keçirildi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

18

января

15
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:44
Вос.8:06
Обед.12:59
Пол.15:11
Веч.17:41
Ноч.19:03
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım penitentsiar sistemasınıñ müessiselerinde Oraza bayramı keçirildi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftiligi, 1-sanlı taqiqat izolâtorında ve Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri boyunca  1-sanlı Aqmescit tüzeltüv koloniyasında Oraza bayramına bağışlanğan bayram tedbirlerini teşkil etti. Tedbirlerniñ teşkil etilüvinde Qırım Müftisiniñ ÜFSİN ile işbirlik boyunca yardımcısı, Aqmescit ş. baş imamı Muhammed İslamov ve onıñ yardımcısı İbraim Zinetdinov faal iştirak ettiler.

 “Bizim yardımcılarımız 1600 insan içün pilâv pişirdiler, bundan da ğayrı, eki müessisede 500 kg tatlılar darqatıldı”, – dep ayttı Muhammed İslamov ve bayram, SİZO ve koloniyada bulunğan milleti ve dinine baqmadan, er kes içün teşkil etilgenini ilâve etti.

Mahküm etilgenler ve taqiqattan keçkenlerine Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev adından hayırlav sözleri aytıldı, qaviy sağlıq, güzel iman ve evlerine tezce qaytıp, tuvğanları, qorantalarınen qavuşmağa tilegi seslendirildi.

Muhammed İslamov: “Qırım musulmanları diniy idaresiniñ maqsadı – koloniyada bulunğanlar, taqiqattan keçken vatandaşlar kendilerini yanğız ve unutılğan olaraq duymasın, bilsinler ki, bu bayram künleri Müftilik ve bütün millet olarnen beraberdir”, – dep ayttı.

Bundan da ğayrı, mezkür eki müessisede taqiqattan keçkenler ve mahküm etilgenler ile birlikte cemaat namazı keçirilgeni ve dua oqulğanı aqqında ikâye etti.

Muhammed İslamov, QMDİ ve Qırım Müftisi adından, QC ve Sevastopol şeeri boyunca ÜFSİN, hususan, Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri boyunca ÜFSİN başı general-mayor Vadim Bulgakovğa ve taqiqat izolâtorınıñ başı Sergey Berejnoyğa, Aqmescitniñ 1-sanlı Koloniya başı Dmitriy Karnauhqa ve onıñ siyaset boyunca muavini Vladislav Sidorkoğa işbirlik ve bayramnıñ teşkil etilüvinde destek köstergenleri içün teşekkürler bildirdi.

ÜFSİN, öz nevbetinde, Qırım musulmanları diniy idaresine mahküm etilgenler ve taqiqattan keçkenleri arasında alıp barılğan büyük terbiye işleri içün minnetdarlıq bildirdi.

Muhammed İslamov aktsiyağa qoşulğan, lâqayd qalmağan vatandaşlarnı, iş adamlarını, bahşış alğan, olarnı ketirgenlerniñ işini ayrıca qayd etti.

QMDİ matbuat hızmeti