Qırım müsulmanlarınıñ VI Qurultayı işini yekünledi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

29

июля

19
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:36
Вос.5:15
Обед.12:54
Пол.16:52
Веч.20:23
Ноч.22:03
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım müsulmanlarınıñ VI Qurultayı işini yekünledi (FOTO)

Опубликовано:

Oktâbr 27 künü Qırımtatar devlet akademik muzıkalı-drama teatrinde Qırım musulmanlarınıñ VI esabat-saylav Qurultayı olıp keçti. Qurultayda davet etilgen 344 delegattan 308 vekil qayd etildi.

Ürmetli musafirler arasında Qurultayda Qırım Cümhuriyetiniñ Başı Sergey Aksönov, QC DŞ Reisi muavini Edip Gafarov, Rusiye Federatsiyası Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek, Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen grajdanlarnıñ işleri boyunca Devlet Komitetiniñ Başı Lenur Abduramanov, Qırım Başı yanındaki Qırımtatar halqı Şurasınıñ azaları, cemaat teşkilâtları ve birleşmelerniñ azaları oldı.

Qurultay, Rusiye Federatsiyası, Qırım Cümhuriyeti, qırımtatar halqınıñ gimni ve Muqaddes Kitap Quran-ı Kerimniñ tilâveti ile başlandı.

Delegatlarnı Qırım Başı Sergey Aksönov, Qırım Devlet Şurası adından spiker Vladimir Konstantinovnıñ muavini Edip Gafarov ve Rusiye Federatsiyası Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek selâmladılar.

Qurultay vekilleri ve musafirleri ögünde Qırım ve Sevastopol şeeri müsulmanları Diniy idaresiniñ soñki beş yıllıq işi boyunca esabat maruzasınen Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev çıqışta bulundı. O, bu müddet devamında Qırım Müftiliginiñ yapqan işleri aqqında tarif etip, müim ve inkişaf etüv maddelerini ayrıca qayd etti. Hususan, Aqmescitte Cuma Caminiñ qurucılığı, Cumhuriyet müsulmanlarına din inşaatlarınıñ qaytarıluvı, yarımada regionlarında diniy-maarif ve hayriye faaliyeti ve ilâhre.

Qırım Müftisiniñ çıqışından soñ, Qurultay vekilleri Müftilikniñ işini qanaatlendirici olaraq tanıdı.

Qurultaynıñ esas suallerinden biri – Qırım Müftisiniñ ilerideki beş yıllıq müddetine ve Teftiş komissiyanıñ yañı erkânınıñ saylanuvı oldı.

Delegatlarnıñ episi şimdiki Müfti hacı Emirali Ablayevge qol tuttı ve onıñ Müftilik vazifesini daa beş yılğa qadar uzattılar.

Teftiş komissiyasınıñ yañı erkânına: reis olaraq Aqmeçit rayonınıñ imamı Löman Abduramanov saylandı.

Komissiya azaları — Krasnoperekopsk rayonınıñ imamı Eskender Suleymanov;

Seytasan Asanov  — Saq rayonı din cemiyetleriniñ başı;

Qalay medresesiniñ müdiri — Emir-Asan Ümerov ve  Seyitler rayonı din cemiyetleriniñ başı — Rustem Temirov saylandı.

Bundan da ğayrı, Qurultay delegatları “Qırım” Fondınıñ balansında olğan mülkniñ milletke qaytarıluvı meselesi muzakere ettiler. Qurultayda alınğan qararğa köre, Aqmescitte evel Meclis reberligi yerleşken Şmidt soqağındaki binanıñ, Aqmescit rayonınıñ Pionerskoye köyündeki binanıñ ve daa bir qaç obyektniñ Qırım müsulmanları Diniy idaresine qaytarıluvı  suali muzakere etildi.

Malümat: Hacı Emirali Ablayev ilk sefer Qırım Müftisi vazifesine 1999 senesi saylandı. 2004, 2008, 2013 seneleri keçirilgen Qurultaylarda Müfti vazifesine tekrar saylanılğan edi.

QMDİ matbuat hızmeti