Qırım musulmanlarına 4 biñ Quran yollanıldı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пятница

30

июля

20
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:38
Вос.5:16
Обед.12:54
Пол.16:52
Веч.20:22
Ноч.22:01
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım musulmanlarına 4 biñ Quran yollanıldı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım musulmanlarına Türkiyeden dört biñ aded Quran-ı Kerim kitabı yollanılıp bağışlandı. Muqaddes kitabımıznıñ nushaları Türkiyedeki Qırım inkişafı fondunıñ tesisçisi ve başlığı, Türkiyeniñ Qırımtatar medeniy birleşmeler federatsiyasınıñ reisi Ünver Selniñ teşebbüsi ile çeşit hayriye teşkilâtları ve Türkiyede yaşağan qırımtatarlar tarafından toplanıldı. Quranlarnıñ Qırımğa naqliyatını “İnkişaf industriyası” mesülieti sıñırlı cemiyeti şirketiniñ (OOO “İndustriya razvitiya”) müdiri Enver Emiraciyev diger qırımlı iş adamlarınıñ destegi ile teşkil etti.

 “Bizim vazifemiz – Quranlarnı ketirmek ve olarnı Qırımdaki musulman cemiyetimizge teslim etmek edi. Öyle bir quvançlı tesadüf ki, Quranlar aman-aman Oraza bayramımıznıñ arefesinde ketirildi, ve bu – büyük bir bahşıştır. Bugün ise, mubarek cuma künü biz musulmanlarğa bu bağışnı teslim etemiz. Bütün Quran nushaları teşkerilgen ve Türkiye Cumhuriyetiniñ Diyanet işleri başqanlığınıñ muyurinen belgilengen”, – dedi Enver Emiraciyev.

Qırım Müftisiniñ muavini Ayder İsmailov, öz nevbetinde, Enver Emiraciyevni ve onıñ şahısında Quran-ı Kerimlerniñ toplanılıp, Qırımğa yollanılmasını teşkil etme işine issesini qoşqan er kesge teşekkürler bildirdi.

 “Türkiyeniñ Diyanet başqanlığı yanındaki Türkiye Diyanet Vaqıfınıñ bu bağışı, kerçekten de, Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları içün pek qıymetli ve kereklidir. Ümüt etemiz ki, Türkiye ile munasebetlerimiz ep ilerileycek, çünki qırımtatar halqı, Qırım musulmanları Qırımdan tış degil de, yarımadamızda yaşaylar, onıñ içün biz medeniyetimizni, tilimizni ve, eñ evelâ, maneviyatımıznı mında kötermek kerekmiz. Qurannıñ ögrenilmesi – Muqaddes Kitabımızğa esaslanğan maneviyatımıznıñ, ananelerimizniñ inkişafı demektir. Qırım Müftisi ve bütün Qırım musulmanları adından Enver Emiraciyevge ve onıñ şahısında bu işke destek olğan bütün iş adamlarına teşekkürler bildirem. Allah sizden razı olsun ve eki dünyada mukâfatlandırsın”, – dedi Ayder İsmailov.

Müfti muavininiñ qayd etkenine köre, Quran-ı Kerim nushaları medresege, talebelerniñ oquması içün, ve Quran oquvı kursları keçirilgen Qırım camilerine yollanılacaq. Hatırlatamız ki, 2015 senesi Türkiye Cumhuriyeti Qırımğa Qurannıñ 6 biñ nushasını yollağan edi, olar Türkiyedeki hayriye teşkilâtları ve şu ülkedeki qırımtatarlar tarafından toplanğan edi.

QMDİ matbuat hızmeti