Qırım musulmanları Qadir gecesini qorantaları ile birlikte keçirecek - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пятница

30

июля

20
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:38
Вос.5:16
Обед.12:54
Пол.16:52
Веч.20:22
Ноч.22:01
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım musulmanları Qadir gecesini qorantaları ile birlikte keçirecek

Опубликовано:

Qırım musulmanları Ramazan ayınıñ eñ qıymetli gecesi – Qadir gecesini keçirmege azırlanalar. Arapça Leyletu’l-qadr diye añılğan ve qudret ile taqdir gecesi manasına kelgen bu gece bu sene mayısnıñ 19-ını 20-sine bağlağan gecede qayd etile.

COVID-19 hastalığınıñ darqalmaması maqsadınen kirsetilgen sıñırlanuvlar sebebinden bu sene bütün cumhuriyette camiler ve ibadethanelerde kütleviy ibadetler toqtatıldı. Qadir gecesini musulmanlar öz evlerinde qorantaları ile birlikte keçire bilecek. Qadir gecesi kün qavuşqanınen başlap, saba tañ atqanına qadar devam ete.

İslâm alimleri bu geceniñ Qadir gecesi olaraq adlandırılğanınıñ bir sıra sebeplerini bildireler. “Onıñ qudreti ve azamatı bu gecede Quran-ı Kerim endirilgeninden sebeptir. Bu gece sayısız-esapsız melekler yer yüzüne tüşe. Yüce Rabbimizniñ köstergen bereketi, merhameti ve bağışlavı diger gecelernen qıyaslanmaz. Bu geceni ibadetlernen keçirgen musulman, Allahnıñ merhameti ile, büyük küç ve ayat energiyasınıñ saibi ola”.

Qadir gecesinde musulmanlar ne yapmalı?

Qadir gecesi musulmanlar içün eñ eyisi – yüregi ve tilinen tövbe etip, Allahnıñ onıñ bütün günahlarını afu etmesi içün sebep yaratmaqtır. Bu gece qaza namazları qılına, Quran-ı Kerim oqula, tefekkür etile, can ağırtuvlar afu etile ve kelecekke planlar tizile. Allahnıñ Peyğamberi (s.a.s.) böyle buyurdı: “Qadir gecesini Allahqa işanç ve ümüt ile ibadetnen keçirgen ve Allahtan mukâfatnı beklegenniñ keçken günahları afu etile” (Buhariy, 38; Müslim, 760). Başqa bir hadiste tarif etilgenine köre, Ayşe (r.a.) Peyğamberden (s.a.s.) böyle sorağan: “Ey, Allahnıñ Peyğamberi, Qadir gecesi kelgenini añlasam, ne aytmalım?” O, dedi: “Böyle ayt: “Allahım, Sen Bağışlayıcısıñ, Cümertsiñ, afu etmege sevesiñ, meni afu et! [Allahumme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fafuanni]” (Tirmiziy, İbn Mace, Hakim).

QMDİ matbuat hızmeti