Qırım musulmanları Qadir gecesine azırlana - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пятница

22

октября

16
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:42
Вос.6:58
Обед.12:32
Пол.15:19
Веч.17:56
Ноч.19:13
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım musulmanları Qadir gecesine azırlana

Опубликовано:

Qırım musulmanları muqaddes Ramazan ayınıñ eñ müim  devamında Leylât -ül-kadr (Qadir gecesi) –gecesini qarşılamaq içün azırlana. Bu sene Qadir gecesi mayıs 31-iyün 01 künlerini bağlağan gece qayd etilecek.

Qırım camilerinde Qadir gecesine bağışlanğan mahsus diniy programmalar keçirilecek.

Qadir gecesi küneş batuvından başlanıp, tañ atqanına qadar devam ete.

İslâm alimleri bu gece, “Qadir gecesi”, dep adlandırılğanınıñ bir sıra sebeplerini tahmin ete: “Onıñ küçü ve büyükligi şunda ki, Quran aynı Qadir gecesi eñdirildi. Aynı bu gece bir çoq melekler dünyağa eñe. Yüce Rabbimizniñ bu gece köstergen merhametligini ve bereketiniñ emiyeti başqa künlernen iç qıyaslanmaz. Geceni dualar ile keçirgen insan, Allahnıñ merhameti ile büyük küç ve energiyanıñ saibi ola. Musulman içün eñ hayırlısı Qadir gecesi em yüreginen, em de tilinen tövbe etmektir ve Allah onıñ günahlarını afu etecegine ümütler olur. Bu Gece nafile namazlar qılına, Quran oqula, yaşalğan kün, aylarnıñ yüz bergen hatalar közden keçirile, kelecekte yapılacaq işlerge niyet etile.

Allahnıñ Peyğamberi (s.a.s.) dedi ki, “Qadir gecesini Allahnıñ mukâfatına ümütinen keçirgen insannıñ keçken günahları afu etile” (Buhari, 38; Müslim, 760).

Başqa bir hadiste deñile ki, Hz. Ayşe Peyğamberden (s.a.s) soradı: “Allahnıñ Peyğamberi, men Qadir gecesiniñ kelgenini bilsem, ne aytmaq kerekim? O, böyle cevap berdi: “Ayt “O, Allah, Sen – Bağışlayıcı, Sen afu etmege sevesiñ. Meni bağışla!” /Allahumme inneke afuvvun, tuhibbu’l-afve fafuanni/ (Tirmizi, İbn Mace, Hakim).

QMDİ matbuat hızmeti