Qırım müsulmanları Mirac gecesini  qayd etecekler - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

26

сентября

19
Сефер 
1443 | 2021
Утр.5:09
Вос.6:25
Обед.12:39
Пол.15:54
Веч.18:43
Ноч.19:59
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım müsulmanları Mirac gecesini  qayd etecekler

Опубликовано:

Bu gece Muhammed Peyğamber (s.a.s) kök yüzü seyahatını yapıp, cennet ve cehennemni kördi, yedinci semada Allahnıñ uzurına kelip, ondan evel kelgen diger peyğamberlernen körüşti. Bundan da ğayrı, aynı bu gece Peyğamberge namaz emir etilip, qaideleri belgilendi, o vaqıttan başlap, bu ibadet farz oldı.

2018 s. Mirac gecesi aprel 13-14 kününi bağlağan gecege doğru kele.  Qadır gecesinden soñ bu gece musulmanlar içün eñ qıymetli gecelerinden biri sayılmaqta.

Bugün bir sıra Qırım camilerinde aqşam namazından soñ, mahsus programmalar ötkerilecek. Müsulmanlarğa İslâm tarihında bu vaqianıñ yeri ne qadar emiyetli olğanı añlatılacaq, Quran, “Yasin” suresi oqulacaq.  Müsulmanlar yerli camilerge davet etile. Bundan da ğayrı, diniy programma Aqmescitniñ merkeziy Kebir camisinde de keçirilecek.

 Bu gece seyahatı 621 senesi Receb ayınıñ 27 künü olıp keçti. Gece dualar, Peyğamberimizniñ miracı aqqında ikâyelernen keçirmek kerektir. Salman Farisiniñ rivayet etkenine köre, Peyğamberimiz (s.a.s.) böyle dedi:

“Receb ayında hususiy bir kün ve hususiy bir gece bar, bu aynıñ yigirmi yedinci gecesidir. Bu künni Oraza, geceni ibadetler ile keçirgen insan yüz yıl oraza tutıp, ibadet etkeni kibi sevabını qazanır”.

QMDİ matbuat hızmeti