Qırım Müftiyatınıñ vekilleri müsülman teşkilâtlarınıñ 5-nci bütün Rusiye keñeşinde iştirak ettiler (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

24

октября

18
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:44
Вос.7:01
Обед.12:32
Пол.15:16
Веч.17:53
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftiyatınıñ vekilleri müsülman teşkilâtlarınıñ 5-nci bütün Rusiye keñeşinde iştirak ettiler (FOTO)

Опубликовано:

Moskva şeerinde “Müsülman qorantalarında milliy ananeler” serlevalı 5-nci bütün Rusiye keñeşi olıp keçti. Tedbirde Rusiyeniñ 32 regiondan müsülman qadın-qızlar teşkilâtlarınıñ azaları, oca ve oquv yurtlarınıñ talebeleri iştirak ettiler.

Qırım Cumhuriyetini Qırım Müftiyatınıñ “Faydalı ilim” leyihasınıñ reberi Zeyneb Bairova ve “Büllür” cemaat teşkilâtınıñ azası Niyara Canbazova temsil ettiler.

Tedbir çerçivesinde hanımlar zemaneviy müsülman qorantalarda kütülgen ananelerni muzakere ettiler, şeriat ve dinge zıt kelmegen ananelerniñ birleşme tekliflerinen paylaştılar. Bunıñnen beraber, çeşit din vekilleriniñ evlenme tarzı ve biri-birine alışma tevsiyeleri seslendirildi.

Çıqışta bulunğan Zeyneb Bairova qırımtatarlarnıñ urf-adetleri İslâm dini ile ne derecede bağlı olğanını añlattı. Tedbirde Sovet Birligi halqlarınıñ milliy kiyimleri numayış etildi. Kollektsiya müellifi Natalya Çörnıh bildirgeni kibi, olarnıñ episi dinge uyğun bir şekilde tikilgen.

QMDİ MDT matbuat hızmeti