Qırım Müftiyatında imamlarnıñ Ruslan Balbek ile körüşüv olıp keçti (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

26

октября

20
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:47
Вос.7:04
Обед.12:32
Пол.15:14
Веч.17:50
Ноч.19:07
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftiyatında imamlarnıñ Ruslan Balbek ile körüşüv olıp keçti (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev ve RF DD deputatı Ruslan Balbekniñ yerli regional imamlarnen ve Qırım rayonları ve şeer cemiyetleriniñ başlarınen körüşüv olıp keçti. Körüşüv devamında iştirakçiler eñ zarur ve mürekkep meselelerni köterdiler, bu cümleden, orta umumtasil mekteplerinde ve bala bağçalarında qırımtatar tiliniñ ögrenilmesi probleması da muzakere etildi. Ruslan Balbekniñ sözlerine köre, tilniñ teşviq etilip, mot olması eñ evelâ ealige bağlı.

“Bir misal ketireyim, Aqmescit rayonında, rayon memuriyeti muavini Ruslan Yakubovnıñ teşebbüsinen, bala bağçalarınıñ birinde eki tilli gruppa açıldı, şu gruppağa em qırımtatar, em başqa halq vekilleriniñ ana-babaları balalarını kirsetmege tırışalar. Yani, ana-babalar evlâdları ana tilini bilmelerini isteyler “, – dedi R. Balbek.

Yedi Quyu rayonınıñ imamı Rustem Memet  añlatqanı kibi, din cemiyeti ve yerli akimiyetniñ işbirligi sayesinde, Kalinovka köyüniñ yerli mektebinde qırımtatar tili ayrı bir fen olaraq ögrenile.

Din erbapları müsülmanlarnıñ ayatı, rayonlarda ötkerilgen tedbir ve merasimler, meseleler etrafında söz yürüttiler. Hususan, ibadethanelerni resmiyleştirmek, kommunikatsiyalarnı keçirmek kibi problemalar eñ aktual olaraq qayd etildi.

Seyitler rayonı din cemiyeti reisi Rustem Temirov bildirgeni kibi, şu qasabada cami olmağanı sebebinden müsülmanlar ibadetlerini yerine ketirip olamaylar.

Rustem Temirov ya odanıñ satın alınması, ya da boş olıp turğan Medeniyet Eviniñ ibadethane sıfatında qullanmaq teklifinen bulundı. Bunıñnen beraber, sport salonını açmaq teklifi yañğıradı. R. Balbek bu meseleni nezaret astına almağa vade etti ve Müftinen beraber peyda olğan meselelerni çezmege söz berdi.

QMDİ MDT matbuat hızmeti