Qırım Müftiyatı hadimleri Bulğar islâm akademiyasınıñ konferentsiyasında iştirak etti - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

26

января

23
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:39
Вос.7:59
Обед.13:01
Пол.15:20
Веч.17:52
Ноч.19:13
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiyatı hadimleri Bulğar islâm akademiyasınıñ konferentsiyasında iştirak etti

Опубликовано:

Qırım Müftisi muavini Esadullah Bairov “Maneviy Yipek yolu. Tiklenüv. İntegratsiya” adlı Halqara ilmiy – diniy köntserentsiyada iştirak etti. Bu forum Bulğar şeerinde sentâbrniñ 3-5 künleri arasında keçirildi. Tedbir Rusiye Müftiler Şurası ve RF müsülmanları Diniy İdaresiniñ reisi şeyh Ravil Gaynutdin, Tatarstan Cumhuriyetiniñ Prezdenti R.N. Minnihanov ve TC ükümetiniñ desteginen teşkil etildi.

Esadullah Bairov “Diniy teşkilâtlar ile iş alıp baruvnıñ tecribesi ve müsülman cemaatçılığı arasında ekstremizmniñ ögüni aluv” mevzusında maruza azırladı. E.Bairov öz maruzasında qayd etkeni kibi, diniy idareler birleşip, sahte fikir ve ğalerge qarşı çalışa bileler. Bunıñnen beraber, Müfti muavini mekteplerde din derslerini kirsetmek teklifini seslendirdi.

“Biz başlanğıç sınıflardan başlap, din derslerini alıp barmaq kerekmiz. Balağa başından doğru malümat ve bilginiñ berilmemesi, ileride onıñ çeşit aqıntılarnıñ tesirinde qalmasına sebep ola bile”, – dedi Esadullah Bairov.

“Maneviy Yipek yolu. Tiklenüv. İntegratsiya” 2-nci Halqara konferentsiyası diniy idareler ve Rusiye, Qıtay, Merkeziy Asiya devletleri ve Avropa devlet müessiseleri arasında işbirlikniñ meydançığıdır: bu yerde em tecribe paylaşalar, em de terrorizm ve ekstremizm kibi ceryanlarğa qarşı tedbirlerniñ muzakeresi ötkerile, yaşlarnıñ terbiyesi ile bağlı meseleler köterile. Konferentsiyanıñ işinde Rusiye, Qıtay, Qazahistan, Özbekistan, Qırğızstan, Tacikistannıñ Diniy İdarelerniñ vekilleri, RF Prezidenti Administratsiyasınıñ azaları, KHC Devlet idaresiniñ din işleri boyunca hadimleri, tedqiqatçı ve alimler iştirak ettiler. Tedbirniñ soñunda nevbetteki konferentsiyanı Qırğızstannıñ paytahtı Bişkek şeerinde keçirmek teklifi yañğıradı. Müfti R. Gaynutdin aytqanı kibi, qırğızlı şerikler yüksek seviyede azırlanıp, bütün kerekli tedbirlerni alırlar.

QMDİ MDT matbuat hızmeti (Rusiye Müftiler Şurasınıñ malümatına esaslanıp)