Qırım Müftisiniñ Qurban bayramı munasebetinen hayırlavı - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

26

октября

20
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:47
Вос.7:04
Обед.12:32
Пол.15:14
Веч.17:50
Ноч.19:07
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisiniñ Qurban bayramı munasebetinen hayırlavı

Опубликовано:

Ürmetli musulmanlar! Aziz vatandaşlar!
Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi ve şahsen öz adımdan sizni mubarek Qurban bayramınen hayırlayım!
Yüce Rabbimizniñ rahmeti ile biz kene musulmanlarnıñ büyük bayramına qavuştıq.
Ekinci yıldır toqtamağan koronavirus hastalığı pandemiyası sebebinden bayram alışmağanımız şekilde qayd etile. Artıq ekinci yıldır Qırım musulmanları muqaddes Mekke ve Medine topraqlarına hacılıqnı yapıp olamay. Amma bütün imtianlar Allahtandır. Bu imtianlardan nasıl keçecegimiz biznen bağlıdır.
Bayramlarımız – milletimizni birleştirgen qıymetlerdir. Qurban bayramı bereket ketire, birlik ve muabbetlikni qaviyleştire, er birimizde cümertlik, merhametlik, birdemlik duyğularını pekite.
Qurban bayramı ğam-qasevetler ve eski can ağırtuvları unutılğan zamandır. Bu vaqıtta yaqın insannıñ destegini duymaq pek müimdir. Bayram künleri, şeñlik ve sevinç künleri olmaqnen beraber, mesüliet ve destek vaqıtıdır. Bu künleri musulmanlar bir-birine yardım qolunı uzata ve qurbanlıq ayvannı çalıp, Rabbine daa yaqın olmağa, muhtaclarğa yardım etmege tırışa.
Tuvğanlarımız ve yaqınlarımıznı hayırlağanda, öksüz balalarnı, qartlarnı, ağır hastalarnı, yardımsız qalğanlarnı da unutmamalımız.
Bugünki künde hızmetlerinen vatandaşlarımıznı qurtarğan insanlarnı – ekim ve emşirelerni de dualarımızda unutmayıq.
Biz Yüce Rabbimizge dua etip, musulmanlarğa sabır bermesini, yüreklerimizni imannen toldurmasını tileymiz. Musulmanlarnıñ birleşmesi, barışıqlıqnıñ saqlanması içün niyaz etemiz, Vatanımıznıñ güllemesini isteymiz!
Er bir musulmannıñ evinde amanlıq ve bereket olsun.

Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri Müftisi
hacı Emirali Ablayev