Qırım Müftisiniñ Milliy birlik künü munasebetinen hayırlavı! - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftisiniñ Milliy birlik künü munasebetinen hayırlavı!

Опубликовано:

Ürmetli vatandaşlar! Devlet bayramı – Milliy birlik künü munasebetinen samimiy hayırlavlarımnı qabul etiñiz!

Qırım halqları içün birlik aqqında sözler pek müimdir, olar birdemlikni, vatanğa nisbeten samimiy ve büyük sevgini, urf-adetlerge nisbeten sayğını ve farqlı millet ve din vekilleri arasındaki qarşılıqlı ürmetni temsil ete.

İşbu urf-adetlerni saqlamaq – ecdatlarımıznıñ vasiyetidir. Qırım er bir devirde milliy birlikniñ nümünesi olğan ve olmaqta. Yarımadanıñ tarihında milletlerara ve dinlerara konfliktler olmağan. Qırım bir kiçik topraq parçasında bir çoq halqnı toplap, aqqınen, bütün dünya içün unikal örnekni teşkil ete.

Aynı maneviyat, dinge ve urf-adetke ürmet, qarşılıqlı sayğığa esaslanğan eyi qomşulıq devletimizni, cumhuriyetimizni ayırıp tura, ve ep ayırıp turğan. Er halq yarımadanıñ renkli mozaikasına öz issesini qoşa. Biz bunen ğururlanıp, kelecek nesillerge vatanımıznıñ zenginligini qorçalamağa ve arttırmağa vasiyet etemiz.

Yüce Rabbimiz Quran-ı Kerimde böyle dey: “İnsanlar! Şübesiz, biz sizni bir erkek ve bir qadından yarattıq, sizni, bir-biriñizni tanımañız içün, halqlar ve qabileler ettik; Allah ögünde eñ ürmetliñiz – Allahqa eñ çoq sığınğanıñızdır” (Quran, 49:13).

Allah Taalâğa dualarımız er birimizge, er bir qortantağa eyilik, qaviy sağlıq, havfsızlıq, halqlarnıñ ileride de güllemesi içün küç ve ikmet, birlik ve, yüzyıllap, qarşılıqlı sayğı ve eyilik içinde yaşav bermesi içündir.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev