Qırım Müftisiniñ koronavirus hastalığınıñ tekrar darqatıluvınen bağlı muracaatı - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

26

октября

20
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:47
Вос.7:04
Обед.12:32
Пол.15:14
Веч.17:50
Ноч.19:07
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisiniñ koronavirus hastalığınıñ tekrar darqatıluvınen bağlı muracaatı

Опубликовано:

Qırım Müftisi Qırım musulmanlarını vatandaşlıq mesülietini kösterip, koronavirus infektsiyasınıñ darqalmaması içün kerekli tedbirlerni almağa çağırdı.

Ürmetli dindaşlar, qıymetli semetdeşeler. Qırımda koronavirus hastalığınıñ tekrar darqaluvı sebebinden biz er kün yaqınlarımıznı, tuvğanlarımıznı, dostlarımıznı, vatandaşlarımıznı ğayıp etemiz. Bugün de bugün vaziyet daa da kerginleşe. Qırım Müftiligine kelgen malümatlarğa köre, qırımtatar halqı arasında hastalarnıñ sayısı nisbeten daa ziyadedir. Belki de bu musulmanlar içün ananeviy olğan büyük toylar, kütleviy dua merasimleri ve cenazeler, diger tedbirlernen bağlıdır.

Aziz musulmanlar, sizge muracaat etip, özüñizniñ ve yaqınlarıñıznıñ sağlığına muqayt olmañıznı rica etem.

Dinimiz bizni er bir insannıñ ve, umumen, cemiyetniñ sağlığını saqlamaqnı emir ete. Bugün ise, daima olğanı kibi, bu er birimizniñ mesülietidir. Quranda böyle buyurıla: “Özüñizni tehlikege atmañız!” (“Baqara” suresi, 2/195).

Al-ı azırda Qırımda ealiniñ koronavirus infektsiyasından aşılanuvı areketi faal şekilde keçirile. Ricam, emiş-demişlerge ve esassız delillerge itibar etmeñiz, özüñizniñ ve etrafıñıznıñ sağlığını tüşüñiñiz, özüñizni ve etraftakileriñizni hastalıqtan qorçalanıñız.

Havfsızlıq qaidelerine riayet etmege rica etem. Musulmanlarğa lâyıq olğanı kibi, şahsiy temizlik qaidelerine riayet eteyik, insanlar çoq olğan yerlerden uzaqlaşayıq, imkânğa köre, maksimum şekilde qatnavlarımıznı azlaştırayıq. Hususan, bu üyken nesil içün aktualdir.

İmkânğa köre, büyük toylar ve kütleviy tedbirlerni soñrağa qaldırayıq, cenaze merasimlerni qısqartayıq, cenazelerde havfsızlıq mesafesine riayet eteyik.

Camige kelgende, şahsiy namazlıqlarımıznı alayıq. Cuma namazlarında bir yarım metr mesafe tutayıq ve mıtlaqa maskalar qullanayıq. Böylece, em özümizni, em etraftakilerni tehlikeden uzaqlaştırımız.

Hastalıq alâmetlerini duysaq, alsızlınsaq, camige kelmeyik, hastalıqnıñ darqalması içün sebepçi olmayıq. Hastalıq alâmetlerini körsek, mıtlaqa ekimge muracaat etiyik, özümizce hastalığımıznı tedaviy etüvge başlamayıq.

Allahqa dua etip, bizni qaza-belâlardan saqlamasını, hastalarğa şifa bermesini ve bu dünyanı terk etkelerge rahmet etmesini niyaz etemiz.

Qırım MDİ matbuat hızmeti