Qırım Müftisi vatandaşlarnı milliy Bayraq kününen hayırladı (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

 Qırım Müftisi vatandaşlarnı milliy Bayraq kününen hayırladı (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev qırımtatar milliy Bayraq kününe bağışlanğan tantanalı tedbirde iştirak etti.

Tedbir teşkilâtçıları – Milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komiteti, “Qırım Cumhuriyetinde qırımtatarlarnıñ regional milliy-medeniy muhtariyeti” cemaat birleşmesi, QC DBM “Milletler dostluğı evi”, Qırım Cumhuriyeti Aqmescit şeeriniñ memuriyetidir.

Qırım Müftisi vatandaşlarnı ve bayram musafirlerini qırımtatar milliy Bayraq kününen hayırlap, er evge muabbetlik ve bereket tiledi.

Qırım Müftisi:  “Biz Allah yaratqan er şeyni sevemiz. Bayraq – milletniñ temsili. Onıñ içün yüreklerimiz samimiy vatanperverler içün açıqtır. Bayrağımızğa deger bergen ve qoruğan, fitne-fesat ve yalandan uzaq turğanlarğa destek kösteremiz. Muabbetlik ve barışıq içinde yaşamağa istegen – qomşusına eki qat büyük barışıq ve baht tilemeli. Allah bizge küç, sabır ve ikmet bersin, balalarımıznıñ ferahlarını ve muvafaqiyetli olğanlarını körmege nasip etsin”, – dep ayttı.

Bundan da ğayrı, Bayraq kününen vatandaşlarını, milletlerara munasebetler ve sürgün etilgen vatandaşlarnıñ işleri boyunca Devlet komitetiniñ reisi Lenur Abduramanov, Aqmescit şeeri memuriyeti başınıñ muavini Yakub Zeytulayev, Qırım Cumhuriyetiniñ Başı yanındaki qırımtatar halqı Milliy Şurasınıñ Kâtibi Lemara Selendili, “Qırım” regionlarara qırımtatar cemaat areketi Prezidiumınıñ Başı Fevzi Kübedinov hayırladılar.

Qırımtatar Bayraq kününiñ qayd etilüvi çerçivesinde avtoyürüş keçirildi. Avtoyürüş iştirakçileri Qarasuvbazar rayonınıñ “Tavrida” yolundaki Aq-qaya yanında toplaştılar. Bundan soñ, avtoyürüş merkeziy avtomagistral yolundan keçti, Aqmescitke kirgen soñ, Pobeda caddesi, “FM” ve “Könnekt Tsentr” taqdim merkeziniñ aylanma yolu, Kiyevskaya soqağı, Moskovskaya meydanı, Kiyevskaya soqağı, Tolstoy adına soqaq, Yu. A. Gagarin adına parkqa qadar yolunı devam etti. Avtoyürüşte farqlı millet vekilleri, istegenler iştirak etti.

Gagarin adına parkta milliy ameliy sanat ustalarınıñ işi, milliy üslüpteeşyalarnı taqdim etken çadırlar qoyuldı. Bundan da ğayrı, parkta balalar içün animatorlar çalıştı, bayram musafirleri qırımtatar milliy yemekleriniñ dadını baqtı.

Tedbir bayram kontserti ile yekünlendi, musafirler ögünde qırımtatar folklor ansamblleri, milliy oyun taqımları ve qırımtatar yırcıları çıqışta bulundı.

Malümat: Qırımtatar milliy Bayrağı künü, iyünniñ 26-sında qayd etile. Qırımtatar bayrağı – mavı tüslü sarı tamğa ile ketendir. Taraq tamğa – Qırımda ükümdarlıq etken Geraylarnıñ aile tamğasıdır, Geraylar sülâlesi onı milliy tamğa olaraq qabul etti.

 QMDİ matbuat hızmeti