Qırım Müftisi: "Tek tasili ve bilgisi olğan halq ileriley ve fayda ketirebile". - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

26

июля

16
Зуль-хидждже
1442 | 2021
Утр.3:31
Вос.5:12
Обед.12:54
Пол.16:53
Веч.20:27
Ноч.22:08
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisi: “Tek tasili ve bilgisi olğan halq ileriley ve fayda ketirebile”.

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev: “İçtimaiy dialog – çoq taraflı inkişafnıñ temeli. Rusiye ve arap dünyası – dialogdan işbirlikke ve stabil dünyağa doğru” konferentsiyasında iştirak etti. Konferentsiya V yubiley Yalta halqara iqtisadiy forumı çerçivesinde olıp keçti. Tedbir adet üzre “Mriya Rezort” ötelinde aprel 18-20 künleri keçirildi. Konferentsiyada siyasiy ve cemaat erbapları, jurnalistler, Mısır, Saudiya Arabistan, Oman, Livan, İrak, Birleşme Arap Emirlikleri ve Suriyeden kelgen iş adamları iştirak etti. Qırım Müftisi çıqışında, qırımtatarlar ve Rusiye müsulmanlarınıñ, umumen, dünya müsulmanlarınıñ üzülmez bağını ayırıca qayd etti ve: “Qırımtatarlar Vatanğa qaytqanına otuz yıl toldı. Bugün yarımadada 350 cami çalışa, ezanlar oqula, mektepler, bala bağçaları qurula, öz universitetimiz, medresemiz bar. Şimdilik esas maqsadımız – Vatanımızda diger din vekilleri ile barışıqta yaşamaq ve inkişaf etmektir. Buña irişmek içün yaşlarımığa güzel tasilni bermek kerekmiz. Tek tasili ve bilgisi olğan halq ileriley ve fayda ketirebile. Bu aqta bizim ulu maarifçiimiz İsmail Gasprinskiy aytqan edi”, – dep qayd etti. Müfti Qırım Başına, Qırımda barışıqnı qurmağa yardım etkeni ve bir çoq meselelerni çezmege yardım etkeni içün teşekkürler bildirdi.

Bundan da ğayrı, iştirakçiler ögünde Rusiye Müftiler Şurasınıñ reisi, Müfti Şeyh Ravil Gaynutdinov, Palestina ve İyerusalimniñ Üyken Müftisi Muhammad Huseyni, BAE, Livan, İrak, Suriyeden kelgen iş adamları ve jurnalistler çıqışta bulundılar.

Malümat: Yalta halqara iqtisadiy forumı – iqtisadiyat saasında er senelik tedbirdir. Forumnıñ teşkilâtçıları: Qırım Cumhuriyetiniñ akimiyeti, Rusiye Prezidenti Memuriyetiniñ destegi ile “Yalta halqara iqtisadiy Forumı” Fondu.

V Yalta Halqara iqtisadiy forumı Qırımda aprel 17-20 künleri olıp keçe. Forumnıñ baş mevzusı: “Barışıq. Rusiye. Qırım. Yañı devir”. Forum programması boyunca 40 tematik muzakere, eki plenar toplaşuv, “Sanktsiyalar dünyası. Global talaplar” konferentsiyasınıñ keçirilüvi közde tutula. YAMEF işinde 3 biñ insan iştirak ete, şu cümleden siyasetçiler, bütün dünyadan kelgen ekspert birleşmesiniñ vekilleridir.

QMDİ MDT matbuat hızmeti