Qırım Müftisi "Şatör Ramazana 2017" tedbirinde iştirak etti - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вс

24

октября

18
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:44
Вос.7:01
Обед.12:32
Пол.15:16
Веч.17:53
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisi “Şatör Ramazana 2017” tedbirinde iştirak etti

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev Moskva şeerinde “Şatör Ramazana 2017” tedbirleri çerçivesinde ötkerilgen Qırım Künü merasiminde iştirak etti. Qırım Müftisi öz çıqışında qayd etkeni kibi, “Ramazan çadırı” bir sofra başında çeşit millet vekillerini toplağan bir meydançıqtır. “Biz, qırımtatarlarğa, sizlernen bir arada olmaq, iftar yemegini paylaşmaq  – pek hoştır”,  -dedi Müfti ve teşkilâtçılar Rusiye müftiler Şurasına teşekkürler bildirdi.

Rusiye müftiler Şurasınıñ reis muavini Ruşan Abbâsov, öz nevbetinde Qırım Müftisine iştirak etkeni içün minnetlarlıq bildirip, bahşış ediye etti. Hacı Emirali Ablayev, tedbirde bulunğan faal qırımtatar yaşlarına muracaat etip, ecdatlarınıñ izinden ketip, üykenlerge nisbeten ürmet köstermege çağırdı. Hızmet yolunda küç, metanet ve küçlü irade tiledi. Qırım Müftisi er kesni Ramazan ayınen hayırladı ve bu muqaddes ay devamında qoyulñan maqsadlarğa irişmekni tiledi. Toplaşqanlar ögünde qırımtatar icadiy taqımları çıqışta bulundılar. Musafirlerge Qırım, qırımtatarar aqqında film kösterildi.

Moskvada Qırım Künü merasimi Qırım ve Sevastopol müsülmanları Diniy İdaresi tarafından İslâm medeniyeti, ilimi ve tasiline destek Fondu yardımınen keçirildi.

QMDİ MDT matbuat hızmeti