Qırım Müftisi Rusiyeniñ Hacılıq-Missiyasınıñ 15-yıllığına bağışlanğan tedbirlerinde iştirak ete (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

25

октября

19
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:45
Вос.7:02
Обед.12:32
Пол.15:15
Веч.17:51
Ноч.19:08
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisi Rusiyeniñ Hacılıq-Missiyasınıñ 15-yıllığına bağışlanğan tedbirlerinde iştirak ete (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Cumhuyeriyeti ve Sevastopol ş. Musulmanları Diniy İdaresi Qırım Müftisi haci Emirali Ablayev reberligindeki eyyeti, Dağıstan Cumhuriyetinde 2017 s. iyülniñ 14-15 künleri olıp keçken Rusiye Federatsiyasınıñ Hacılıq-Missiyasınıñ 15-yıllığına bağışlanğan tedbirlerinde iştirak ete. Tedbirde, Dağıstan Cumuhriyetiniñ Başlığı Abdulatipov, Saudiya Arabistannıñ elçisi, Rusiye Federatsiyasınıñ deputatı, Rusiye regionlarınıñ diniy liderleri, akimiyet vekilleri ve ilâh. iştirak etmekte.  Tantanalı tedbirler Mahaçkala şeerinde Dostluq Evinde keçirilmekte. İşbu tedbirler, icra etüv akimiyeti federal organları,  Rusiye subyektleri icra etüv akimiyeti, diniy İdareler ve Rusiyeniñ turistik şirket-operatorları, Rusiye müessiseleri ve Saudiya Arabistanı Qırallığı arasındaki sıq bağ-alâqası ve er yıllıq hacılıqnı teşkil etüv maqsadında keçirilmekte. Yubiley tedbirleriniñ ketişatında “Aziz yerlerniñ ziyareti – cemiyetniñ ahlâqiy sağlığını ğayrıdan tiklemektir. Dağıstan – ekstremizmge qarşıdır” adlı Bütünrusiye konferentsiyanıñ keçirilmesi  de közde tutula.

            Rusiyeniñ Hacılıq-Missiyası 2002 s. Rusiyeniñ hacılıq işleri boyunca Şuranıñ meydanğa ketirilüvi ile faaliyet kösterip başladı. Rusiyeniñ Hacılıq-missiyası, turistik şirketlerniñ işlerini idare ete, şu şirket-operatorlarnıñ tarafından Rusiyeniñ hacılıq boyunca Şura qararlarınıñ  ve Rusiye-Saudiya arasındaki Protokolda qayd etilgen şartlarnıñ al etüvini   nezaret altında tuta. Hacılıq mevsiminde  Rusiye Hacılıq-missiyası azalarınıñ sayısı 200 insannı teşkil ete. Bular – hacılıq teşkilâtçıları, gruppalar reberleri, ekimler, gid ve tercimanlardır. Bu vaqıtta Saudiya Arabistanı Qırallığında Rusiyeniñ Hacılıq-Missiyasınıñ ştabı toqtamadan künde 24 saat devamında acele çalışıp,  Saudiya Arabistanı Qırallığınıñ ava limanlarında Rusiye hacılarınıñ kelüvi vaqtında nevbet tutalar, insanlarnıñ aşlamadan keçkenlerini, urbanıñ bir çeşitte olğanını ve individual hacılıq-şeadetnamesi (beyc) mevcut olğanını teşkereler.  Hacılıq-Missiyasınıñ reberleri SAQ-da Rusiyeden kelgen hacılarnıñ ketirilüvi ve Mina vadiysinde, Arafat  ve Muzdalif dağlarında yerleştirilüvine ve Camaratqa — taşnıñ atılğanı yerlerge barıluvına büyük diqqat ayıralar. Rusiyeniñ Hacılıq-Missiyası  Hacılıq işleri boyunca Nazirlik ile ve Ciddadaki Rusiyeniñ Baş Konsullığı ile sım-sıqı bağ-alâqada bulunmaqta.  Hacılıq boyunca Şuranıñ ve Hacılıq-Missiyasınıñ Rusiyeniñ diniy İdareleri ve Rusiyeniñ devlet akimiyeti ile umumiy faaliyeti neticesinde bir sıra qıyın olğan teşkil etüv meselelerini ve Rusiye musulmanlarınıñ muqaddes yerlerge baruvlarını yañı yüksek seviyege kötermege imkân berdi. Neticede, soñki yıllar devamında keçirilgen hacılıqqa qıymet keserek, Saudiya Arabistanı Qırallığınıñ hacılıq boyunca Nazirligi Rusiyedeki Hacılıq-Missiyası eñ yüksek seviyede faaliyet köstergenlerniñ sırasında bulunğanını qayd etti.

QMDİ MDT matbuat-merkezi