Qırım Müftisi Refat Çaylaqnıñ qorantasına taziye bildirdi - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftisi Refat Çaylaqnıñ qorantasına taziye bildirdi

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev şair, qırımtatar milliy areketiniñ veteranı ve cemaat erbabı Refat Çaylaqnıñ qorantası ve yaqınlarına taziye bildirdi. Refat Çaylaq 2021 senesi, oktâbr 29 künü, 89 yaşına kelip, bu faniy dünyanı terk etti.

“Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi ve şahsen öz adımdan Refat Çaylaqnıñ ölümi sebebinen teren taziye bildirem. O, qırımtatar milletiniñ Vatanğa avdet areketiniñ eñ faal iştirakçilerden biri edi.

Refat Çaylaq milletiniñ kelecegini candan qayğıra edi ve şu qayğıruvlar onıñ eserlerinde aks etildi. Refat Çaylaqnıñ eserleri vatanğa, tuvğan toprağına sevgi, yat ellerdeki yaşayışnıñ acı hatıraları ve içinden quvulğan evine qaytmaq arzusınen toludır.

Soñki yıllarda Refat Çaylaqnıñ eñ büyük arzusı – milletimizniñ birleşüvi edi. O, tuvğan toprağımızda milletimizniñ ve vatanımıznıñ güllemesi içün yaşamağa ve çalışmağa çağıra edi.

Onıñ adı er bir qırımtatarnıñ yüreginde qalacaq. Biz qorantasınıñ kederi qarşısında baş egemiz ve tuvğanlarına teren taziyemizni bildiremiz.

Yüce Rabbimizden onıñ canına rahmet etmesini ve ebediy ayatta oña baht bağışlamasını niyaz etemiz.

“Şübesiz, epimiz Allah içünmiz ve qaytuvımız Oñadır”.

Allah rahmet eylesin!”

Qırım MDİ matbuat hızmeti