Qırım Müftisi milliy areket veteranı Şefiqa Konsulnıñ qorantasına taziye bildirdi - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Вторник

19

октября

13
Ребиу'ль-эвель
1443 | 2021
Утр.5:38
Вос.6:54
Обед.12:33
Пол.15:23
Веч.18:01
Ноч.19:17
Времена намазов
Календарь 2021г

Намаз

Qırım Müftisi milliy areket veteranı Şefiqa Konsulnıñ qorantasına taziye bildirdi

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri Müftisi hacı Emirali Ablayev Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresi adından qırımtatar milliy areket veteranı Şefiqa Konsulnıñ qorantası, tuvğanları ve yaqınlarına teren taziye bildire. Şefiqa Konsul 84 yaşına kelip, bu faniy dünyanı terk etti.

Şefiqa Konsul (qızlıq soy adı – İslâmova) 1937 senesi, fevral 18 künü Kökköz (Sokolinoye) köyünde dünyağa keldi.

Qırımtatarlar Qırımdan zorbalıqnen sürgün etilgende, 1944 sene, mayıs 18 künü Şefiqa 7 yaşında edi. Şefiqa Konsulnıñ qorantası Özbekistannıñ Samarqand vilâyetine tüşti. Vaqıt keçkeninen Şefiqa Mustafa Konsulğa aqayğa çıqtı ve olarnıñ qorantası Samarqandda milliy arektniñ eñ teşebbüsçi qorantalardan biri oldı. Toplaşuv ve mitinglerde Şefiqa Konsul vatandaşlarnı kelgen malümatlernen tanış ete edi.

1980 senesi Konsullar qorantası Krasnodar ülkesiniñ Abinsk şeerine köçip keldi ve mında aqlarnıñ tiklenilüvi içün küreşni devam etti.

1987 senesi, TASS-nıñ iftira haberinden soñ, Şefiqa Konsul miting keçirdi. Bundan soñ, o, Qırımtatar milliy areketi teşkilâtınıñ birinci qurultayında ve diger müim tedbirlerde çıqışlar yapqan edi. Şefiqa Konsul ömüriniñ soñki künlerine qadar milletiniñ içtimaiy ömürinde faal iştirak ete edi.

Şefiqa Konsulnıñ ayatı ve faaliyeti – milletke hızmet ve Vatanğa sevginiñ nümünesidir. Onıñ fedakârlığı, sebatkârlığı ve adaletke ıntıluvı sayesinde bugün milletimiz vatanında yaşay ve inkişaf ete.

Biz vatandaşlarımıznıñ, Şefiqa Konsulnı bilgen, onen çalışqan, ğayelerinde ortaq olğan er bir insannıñ acısını duyamız. Qorantasına, yaqınlarına ve dostlarına taziyemizni bildiremiz.

Allah rahmet eylesin. “Epimiz Allah içünmiz ve qaytuvımız Oñadır!” (“Baqara” suresi, 2/156).

Qırım MDİ matbuat hızmeti