Qırım Müftisi "Küreş" yarışınıñ ğaliplerini tebrikledi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Пн

24

января

21
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:40
Вос.8:01
Обед.13:00
Пол.15:18
Веч.17:50
Ноч.19:10
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftisi “Küreş” yarışınıñ ğaliplerini tebrikledi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev, Küreş quşaq sport boyunca Qırım sportçılarını tebrikledi. Fahriy yarlıqlar ve bahşışlarnıñ taqdim etilüvinen bağlı tantanalı tedbir Qırım musulmanları diniy idaresinde olıp keçti. Körüşüvge, Mingerde (Tatarstan) olıp keçken Küreş quşaq yarışınıñ ğalipleri ve Başqortostan paytahtı Ufa şeerinde olıp keçken Köreş quşaq yarışınıñ Rusiye Kubogınıñ ğalipleri toplandı.

2019 senesi dünya çempionatında 42 devletten kelgen 230 iştirakçi arasında kümüşni Qırım sportçıları Marlen Seytumerov ve Azim Halilov qazandı, Rusiye Kubogınıñ yarışlarında eki kümüş ğalipleri  – Rustem Emirüseinov ve Emirali Osmanov olıp çıqtı ve tunç qazanğan üç çempion  – İzet Kadırov, Abkerim Yunusov ve Eyup Hurdade oldı.

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev sportçılarğa fahriy yarlıqlar ve qıymetli bahşışlarnı ediye etti. Bundan da ğayrı, kümüş medalleriniñ saipleri ananeviy bahşış – qoynı elde etti.

Hayırlav sözünde, Qırım Müftisi, Qırım sportçılarınıñ ğayreti sayesinde, Küreş milliy sport çeşiti tek Rusiyede degil de, bütün dünyada populâr ola, dep qayd etti. Qırım Müftisi: “Siz çeşit sport meydanlarında çıqışta bulunğanda, bütün dünya, siz – Qırımdan kelgeniñizni ve qırımtatarlar olğanıñıznı bile. Ğalip unvanını şeref ile taşıñız, ileride büyük  ve keñ ömür yoluñız bar ve sizge, yalıñız siziñ sporttaki kelecegiñiz degil de, milletimizniñ sağlam ruhu bağlıdır. Sizge muvafaqiyetler ve yañı ğalebeler tileymiz. Qırım Müftiligi sizge er daim qol tutacaq”, – dep ayttı.

   Bundan da ğayrı, hayırlavlarğa, 1972 senesi Münhende olıp keçken Olimpiada çempionı, klassik küreş boyunca Sovetler Birligi sport ustası Rustem Kazakov qoşuldı. Çempion, sportçılarğa, yañı ğalebelerge irişmege ve yetişken nesil içün nümüne olmağa tiledi.

Tantanalı tedbir çerçivesinde idmancı ocalar – İsmail İsmailov, Amit Ablâmitov, Bulat Ahmad ve Zair Appazov tebriklendi. Qırım Müftisi olarğa, semereli emekleri, professional muvafaqiyetler, Dünya Çempionatı ve Rusiye Kubogı içün Küreş yarışı boyunca sportçılarnıñ azırlanuvında faal iştirak etkenleri içün teşekkürler bildirdi.

Ayrı teşekkürler, Köreş Qırım Federatsiyasınıñ Reisi, sport taqımınıñ reberi Enver Üseinovğa bildirildi. Enver Üseinov, Federatsiya adından, Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresine Qırım manzarasını aks etken resimni ediye etti.

QMDİ matbuat hızmeti