Qırım Müftisi İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısınen körüşti - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Среда

26

января

23
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:39
Вос.7:59
Обед.13:01
Пол.15:20
Веч.17:52
Ноч.19:13
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftisi İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısınen körüşti

Опубликовано:

Aqmescitteki “Seit-Settar” müsülman kompleksinde Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısı Yunus-bek Yekvkurov ile körüşti. İş körüşüvinde RF Devlet Dumasınıñ deputatı Ruslan Balbek iştirak etti.

Eki taraf vekilleri Qırımdaki vaziyetni muzakere ettiler, Qırım Müftisi Diniy İdareniñ faaliyeti aqqında tarif etti, maqsad, vazife ve ğayelerni aydınlattı. Bundan da ğayrı, hacı Emirali Ablayev Cuma caminiñ inşaatı aqqında malümat berdi.

Yunus-bek Yevkurov öz nevbetinde İnguşetiya Cumhuriyetinde yaşağan müsülmanlarnıñ ayatı, yaşlar arasında alıp barılğan maarif işleri, qarşılaşqan meseleler aqqında añlattı.
Qırım Müftisi musafirge – Kezlevdeki Han camini aks etken resim bağışladı.

İnguşetiya Cumhuriyetiniñ yolbaşçısı “Ezan sedası” yarışınıñ taqdirlev merasiminde iştirak etti. O, Qırım Müftisine davet etkeni içün minnetdarlıq bildirdi ve bu ananeni devam ettirmege çağırdı.

“Bu merasimde iştirak etkenime pek quvanam. Mında iç bir kimse birinci, ya ekinci, ya da üçünci degil. Er kes ğaliptir. Siyasetke dalmadan, qırımtatarlarnıñ ayatında er şey yahşı olacaq, dep aytacaq olam. Bizim halqımız da sürgün etilgen edi, biz 13 yıl ğurbetlikte yaşadıq, bir çoq meselelerimiz bar, amma, ep bir canlanmaq isteymiz, bunıñ içün er şey yapamız, yaşlarımız güzel olsun, qartlarımız çette qalmasın, Cumhuriyetimiz inkişaf etsin,” – dedi Yunus –bek Yevkurov.
İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısı ğaliplerge bahşışlar bağışladı.
“Ezan sesi hoş olmaq kerek. Müsülmanlar, olarnı Allah davet etkenini bilmeliler…Ezan aenkli, dülber olıp, yüreklerge toqunmalı, onıñ içün bu soy tedbirler birden yöñelişni deñiştireler”, – dedi Yevkurov.
Bunıñnen beraber, Yunus-bek Yevkurov bildirgeni kibi, İnguşetiyada da bu kibi yarışnıñ ötkerilmesi, ve atta, imkânları sıñırlı olğan adamlar arasında keçirilmesi planlaştırıla.

İnguşetiya Cumhuriyetiniñ Yolbaşçısı Yunus-bek Yevkurov Qırımğa Aqyar şeeri gübernatorı Dmitriy Ovsânnikov ve Qırım Cumhuriyeti Reisi Sergey Aksönovnıñ davetinen keldi.

QMDİ MDT matbuat hızmeti