Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ Oraza bayramı munasebetinen hayırlavı - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

20

января

17
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:43
Вос.8:04
Обед.12:59
Пол.15:13
Веч.17:44
Ноч.19:06
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayevniñ Oraza bayramı munasebetinen hayırlavı

Опубликовано:

Bismillâhiʼr-rahmaniʼr-rahim!

Ürmetli müminler, qıymetli dindaşlarım!

Musulmanlar içün aziz Ramazan ayı soñuna irişti. Bu mubarek aynı epimiz Allahu Taalânıñ razılığına yetmek içün oraza tutıp, teravih namazlarını qılıp, ibadet yapıp, muhtaclarğa yardım etip, Yüce Rabbimizden dualarımıznıñ qabul etelmesini ve günahlarımıznıñ bağışlanmasını tilep keçirmege tırıştıq.

Bugün biz Oraza bayramını öz Ana-vatanımızda sevinip, qayd etemiz, ve isteymiz ki, bu sevinç er bir musulmannıñ qalbini aydınlatsın!

Şu bayram künlerinde em öz balalarımızğa, em de yetim ve oqşavsız qalğan evlâtlarımızğa ediyeler berip, olarğa bayram sevinçini yaşatayıq. Büyüklerimizni ziyaret etkende, diqqatımızğa muhtac kimsesizlerni de unutmayıq. Çünki bayramnıñ manası bundadır. Bayram – bir-birimizge sevgi köstermek, bir-birimizni bağışlamaq ve bir-birimizge destek olmaqtır. Biz, bir halq olaraq, bunı aqılımızda tutmaq ve mesülietnen yerine ketirmek kerekmiz.

Yüce Allah er bir eyi işiñizde yardımcıñız olsun!

Rabbimiz tutqan orazalarıñıznı, yapqan niyaz ve dualarıñıznı hayırlısınen qabul ve maqbul eylesin. Epimizge ikmet ve bilgi bağışlasın, ve kelecek Ramazanğa yetişmek içün er birimizge sağlıq, selâmetlik, sabır ve taqat nasip eylesin!

Qırım Cumhuriyeti ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresinden (Tavriya Müftiyatı) ve öz adımdan bütün musulmanlarnı şu mubarek bayram munasebetinen can-u göñülden hayırlayım.

Oraza bayramıñız hayırlı ve mubarek olsun!

Qırım Müftisi hacı Emirali Ablayev