Qırım Müftiligi yaş mütehassıslar ile tekmillendi (FOTO) - ЦРО ДУМКЦРО ДУМК

Четверг

27

января

24
Джумазие'ль-ахир 
1443 | 2022
Утр.6:38
Вос.7:58
Обед.13:01
Пол.15:21
Веч.17:54
Ноч.19:14
Времена намазов
Календарь 2022

Намаз

Qırım Müftiligi yaş mütehassıslar ile tekmillendi (FOTO)

Опубликовано:

Qırım ve Sevastopol şeeri musulmanları diniy idaresine yaş ilâhiyatçılar – İsmail Ablayev ve Celil Azizov  – işke qabul etildi. Bu sene yaşlar, tasilini Rusiye İslâm institutınıñ (Qazan ş., Tatarstan) “ilâhiyat” fakultetinde yekünledi. İnstitutqa gençler 2015 senesi QMDİ-niñ yollanması boyunca oquvğa kirdiler.

İş faaliyetiniñ başlanuvı ile ballarnı Qırım Müftisiniñ muavini Esadullah Bairov hayırladı. O, Qırım Müftisi adından yaşlarğa milletniñ kelecegi oğrunda semereli çalışmalar tiledi.

Esadullah Bairov: “Diniy erbap kibi yüksek unvanğa lâyıq oluñız, insanlarğa eyi fikirler beyan etiñiz, dinimizge sevgi ve işanç aşlañız”,  – dep ayttı.

Bugünki künde İsmail Ablayev Aqmescitniñ Beloye-5 qasabasında, Celil ise Aqmescit rayonınıñ Sofiyevka köyüniñ camisinde cuma namazını keçire.

Balalar Or-Qapu rayonınıñ İşün ve Voinka köylerinden keldi. Olarnıñ sözlerine köre, mektepni bitirgeninen, İslâm ilimleri Qalay medresesinden soñ, Qazan İslâm institutı ekinci evi kibi olğandır.

İsmail ve Celil: “Oquv deviri pek meraqlı olıp keçti. Yañı şeer, yañı insanlar, bir din, amma başqa medeniyet. Elbette, yañı bilgiler. İslâm institutında alğan bilgilerden tuvğan Qırımımızda faydalanmağa azırmız. Qırımtatar milletine hızmet etmek, onıñ maneviy derecesini kötermek, alğan bilgilerimiznen paylaşmaq azırmız”, – dep ilerideki planlarınen paylaştılar.

QMDİ matbuat hızmeti